Perły Filmowe
Kino SCK

Uwaga, stargardzcy kinomani! Łapcie Festiwalowe Perły Filmowe

W dniach 20-26 maja 2024 r., w kinie Stargardzkiego Centrum Kultury, odbędzie się pierwsza edycja przeglądu filmowego Festiwalowe Perły Filmowe. Na program wydarzenia składają się pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych.

Odbędzie się seans filmu w 3D oraz spotkania z gośćmi i specjalne prelekcje towarzyszące najważniejszym pokazom filmowym.

W trakcie tygodniowego przeglądu pokazane zostaną filmy budzące zachwyt i poruszenie na międzynarodowych festiwalach, które są prawdziwymi perłami wśród licznych propozycji kina autorskiego. Do Stargardu dotrą filmy wyjątkowe – obiecują organizatorzy.

Filmy do przeglądu wybrał Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy regularnie współpracujący ze Stargardzkim Centrum Kultury przy Czwartkowych Spotkaniach Klubu Filmowego. To również Krzysztof Spór do większości wydarzenia przygotował prelekcje i poprowadzi spotkania z twórcami.

– Mam taką nadzieję, że dzięki Festiwalowym Perłom Filmowym, dostarczymy widzom niezwykłych i oryginalnych doznań. Wszystkie wybrane tytuły mają na swoim koncie znaczące sukcesy festiwalowe, co jest gwarancją wysokiej jakości tych filmów – mówi Krzysztof Spór, zapowiadając prezentacje ponad 20 filmów w trakcie siedmiodniowej imprezy. Czy to zalążek regularnie organizowanego w Stargardzie szerokiego wydarzenia filmowego? Wiele zależy od przyjęcia tegorocznej edycji, a postaram się, aby w tym roku było ciekawie, oryginalnie i by spotkania z wybitnymi osobistościami polskiego kina wspaniale uzupełniły seanse filmowe – dodaje.

– Naszym widzom zdradzamy dwa tytuły filmów, które zainaugurują i zamkną nasze wydarzenie. Oba z pewnością przyniosą uczestnikom ogrom filmowych emocji, a to tylko fragment atrakcji, które przygotowaliśmy dla naszych widzów – dodaje Anna Kordykiewicz, kierownik kina ze Stargardzkiego Centrum Kultury. – Filmem oficjalnie inaugurującym Festiwalowe Perły Filmowe w dniu 20 maja będzie wybitne dzieło dokumentalne w reżyserii Wima Wendersa zatytułowane „Anselm”, które w Stargardzie zostanie zaprezentowany w technologii 3D, a która z pełną mocą została przez Wendersa wykorzystana do przedstawienia dokonań Anselma Kiefera. Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. I nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”. Po pamiętnej „Pinie” Wim Wenders proponuje kolejne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. To będzie niezapomniany seans, bo projekcje 3D tego filmu zdarzają się rzadko.

Filmem, który oficjalnie zamknie przegląd 26 maja będzie głośny i uwielbiany przez widzów francuski „Bulion i inne namiętności”. Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz”, „Zapach zielonej papai”) udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności” (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. Seansowi filmu towarzyszyć będzie słodki francuski poczęstunek, który na zakończenie Festiwalowych Pereł Filmowych przygotują organizatorzy.

LINK do wydarzenia na Facebooku.
POST na Facebooku Kina SCK.

Festiwalowe Perły Filmowe organizuje Stargardzkie Centrum Kultury. Projekt uzyskał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

INFORMACJE I GRAFIKA: Kino SCK Stargard