straż pożarna ciemno
Fot. Emilia Chanczewska

W gminie Dolice pod Stargardem doszło do podtrucia tlenkiem węgla

Sześć rodzin musiało zostać ewakuowanych, a trzy osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Czad zaatakował w jednym z mieszkań budynku w Przewłokach (gmina Dolice, powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie).

Zgłoszenie podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla w Przewłokach mieliśmy w poniedziałek 11 marca 2024 roku, o godzinie 21.17 – mówi mł. bryg. Paweł Różański, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Stargardzie. – Na miejsce pojechały OSP Kolin i JRG Stargard. Ewakuowano 6 rodzin. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy 3 osobom.

Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala matkę i dwoje dzieci, w wieku 8 i 12 lat.

Po przewietrzeniu lokatorzy wrócili do mieszkań.

Stargardzcy strażacy wrócili do komendy o godzinie 23.23.

O to, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla, pytamy AI. Oto odpowiedź ChataGPT:

Zatrucie tlenkiem węgla (CO) może być bardzo niebezpieczne, ponieważ jest to bezbarwny, bezwonny gaz, który może być trudno zauważalny. Zalecenia zabezpieczenia się przed zatruciem tlenkiem węgla:

  1. Instalacja detektorów CO: Umieść detektory tlenku węgla w strategicznych miejscach w domu, zwłaszcza w pobliżu sypialni. Detektory mogą wydawać alarm w przypadku wykrycia podwyższonego poziomu CO.
  2. Regularna konserwacja urządzeń gazowych: Upewnij się, że wszelkie urządzenia gazowe, takie jak piecyki, kuchenki, kotły i kominki, są regularnie konserwowane i sprawdzane przez profesjonalistów. Niewłaściwa instalacja lub uszkodzenia mogą prowadzić do wycieku tlenku węgla.
  3. Wietrzenie pomieszczeń: Zapewnij odpowiednią wentylację w pomieszczeniach, zwłaszcza tam, gdzie są używane urządzenia spalające paliwo. Otwieraj okna i drzwi, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.
  4. Nie używaj generatorów w zamkniętych pomieszczeniach: Jeśli używasz przenośnego generatora, nigdy nie uruchamiaj go w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak garaż czy piwnica. Generator może emitować CO.
  5. Unikaj spalania węgla w zamkniętych pomieszczeniach: Jeśli korzystasz z kominka lub pieca na węgiel drzewny, zapewnij odpowiednią wentylację i unikaj spalania węgla w zamkniętych pomieszczeniach.
  6. Regularne przeglądy kominów: Regularnie przeglądaj i czyszcz kanały kominowe, aby zapewnić swobodny przepływ spalin i zapobiec nagromadzeniu się CO.
  7. Uważaj na symptomy zatrucia: Bądź świadomy objawów zatrucia tlenkiem węgla, takich jak ból głowy, nudności, zawroty głowy i ogólne osłabienie. Jeśli podejrzewasz zatrucie, opuść natychmiast zanieczyszczone pomieszczenie i wezwij pomoc medyczną.

Prewencja jest kluczowa w przypadku zatrucia tlenkiem węgla. Instalacja detektorów CO i regularne utrzymanie urządzeń gazowych mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w domu.