Akcja bezdomni
Fot. KPP Stargard

W miejscach niemieszkalnych mieszkają ludzie

Jeszcze tylko do połowy listopada pogoda ma nas rozpieszczać kilkunastostopniowymi temperaturami na plusie. Potem ma zrobić się chłodno. Wróci, jak co roku, problem bezdomnych żyjących w Stargardzie.

– W pełnej gotowości do działania są służby zajmujące się wspieraniem osób bezdomnych w Stargardzie – zapewnia Urząd Miejski w Stargardzie. – Ostatni kwartał roku i pierwszy kolejnego to zawsze szczególna koncentracja na ludziach, którzy przebywają w tzw. miejscach niemieszkalnych. Są nimi m.in. pustostany, altanki, wiaty śmietnikowe, kanały i piwnice. Zastępca prezydenta Stargardu Ewa Sowa spotkała się z zespołem interwencyjnym. Wspólnie opracowali plan działań na najbliższe miesiące.

W zespole tym działają urzędnicy miejscy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariusze służb mundurowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

– Wraz ze spadkiem temperatury zwiększa się częstotliwość monitorowania miejsc, w których przebywają osoby bezdomne – informuje stargardzki magistrat. – Od listopada do marca – lub dłużej, jeśli nadal jest zimno – służby docierają do nich przynajmniej raz w tygodniu. W Stargardzie działają schroniska, noclegownia i ogrzewalnia. Inna opcja wsparcia to ciepłe posiłki wydawane w jadłodajni, a także dostarczane bezpośrednio do miejsc pobytu osób bezdomnych.

Stałym problemem, który ujawnia się podczas jesienno-zimowego monitorowania miejsc niemieszkalnych jest to, że niewiele osób bezdomnych chce skorzystać ze wsparcia. Zawsze otrzymują niezbędne informacje, żeby w razie zmiany zdania od razu wiedzieć, dokąd się zgłosić. Pracownicy MOPS pomagają w zorganizowaniu odzieży i zakupie leków. Podczas monitoringu sprawdzane są zapasy opału i źródła ciepła.

Każdy może przekazać informacje o osobach bezdomnych, których życie może być zagrożone z powodu niskich temperatur.

Warto zapisać te numery – 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych. To bezpłatna infolinia, przez którą można wskazać osoby potrzebujące wsparcia w naszej okolicy.

Działa także infolinia MOPSu – tel. 91 578 45 83. Dzwoniąc tam, osoby bez dachu nad głową dostaną wszystkie niezbędne informacje o placówkach udzielających pomocy. Pod tym numerem pracownicy stargardzkiego MOPSu także przyjmują zgłoszenia o nowych miejscach pobytu osób bezdomnych.

Inna opcja to telefon do Straży Miejskiej – 91 577 50 90, do Centrum Socjalnego Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19) – 91 577 65 96 lub do Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (ul. L. Okulickiego 3) – 91 576 29 96.

Mając na uwadze udzielenie pomocy i niezbędnych wskazówek na temat schronisk, noclegowni oraz organizacji i stowarzyszeń, gdzie można otrzymać schronienie, także stargardzcy policjanci systematycznie angażują się w działania prewencyjne wobec osób bezdomnych.

– Stargardzcy policjanci sprawdzają pustostany, altanki ogrodowe oraz wszystkie inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Kontrolują między innymi dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki – wymienia mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Mundurowi podczas codziennych służb w ciągu całego roku napotykają osoby będące w trudnej sytuacji materialnej oraz życiowej. W tym zakresie ściśle współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej znajdujących się w naszym mieście, również na terenie stargardzkiego powiatu. Właściwa współpraca pozwala na ustalenie nowych miejsc przebywania takich osób, a przede wszystkim, w jakich warunkach obecnie się znajdują oraz jakiej pomocy można im udzielić.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu – nie bądźmy obojętni i informujmy na numer alarmowy 112, o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej, która mogłaby być narażona na wyziębienie lub zamarznięcie. Jeden taki telefon może uratować życie.

mł. asp. Justyna Siwarska, KPP Stargard

INFORMACJE I ZDJĘCIA: UM Stargard, KPP Stargard, oprac. (ech)