autobus elektryczny
Fot. MPK Stargard

W Stargardzie testują elektryczny autobus

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji pochwaliło się właśnie nowinką. Od dziś do 29 maja br. w mieście testowany jest autobus MAN Lion’s City E z napędem elektrycznym. Ma długość 12,2 metra i 3 pary dwuskrzydłowych drzwi.

Pojazd zasilany jest baterią o pojemności 480kWh. Może wozić ludzi bez konieczności doładowywania baterii w ciągu dnia na trasie do około 300 km. Za napęd odpowiada jeden centralny silnik trakcyjny elektryczny o mocy 160kW. Ładowanie baterii odbywa się w nocy na terenie zajezdni.

Jak podkreśla MPK Stargard, autobus jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poczucie przestronności pasażerom dają duże okna, znacznie większe niż w innych tej wielkości pojazdach. Ma fotele o podwyższonym komforcie, miękkim tapicerowaniu. Mieści 78 pasażerów, 12 miejsc dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi.

Autobus obsługiwał będzie stargardzkie linie komunikacyjne nr 2, 5, 9, 10 oraz 15. Każdego dnia na profilu FB MPK Stargard będzie przekazywana informacja, na jakiej linii jeździł będzie ten nowoczesny autobus.

MPK Stargard zaprasza pasażerów, by przez najbliższe dni skorzystali z możliwości przejechania się autobusem, w którym „jedynym źródłem hałasu jest szum opon i wiatru”, a następnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami.