ustawka w parku
Ustawka w parku 3 Maja, screeny z filmiku nagranego przedwczoraj, w środę 27 września 2023 roku.

W Stargardzie uczniowie się biją. Sprawą zajmuje się policja i dyrekcja szkoły

Stargardzka policja działała dziś w Zespole Szkół nr 1 w Parku 3 Maja w Stargardzie. Zajęła się sprawą pobić, do których doszło wczoraj i przedwczoraj wśród uczniów tej szkoły. Mają zostać wyciągnięte konsekwencje zarówno wobec uczestników bójek, jak i wobec osób, które je nagrywały i publikowały te nagrania w internecie.

Uczniowie popularnego „parku”, czyli Zespołu Szkół nr 1, praktykują w ostatnim czasie paskudny i niebezpieczny proceder. Umawiają się poza szkołą na ustawiane bójki. Biją się w parku 3 Maja, na oczach innych uczniów, którzy nagrywają filmiki, robią zdjęcia, następnie je rozsyłają między sobą. Materiały te krążą w sieci. Dotarły także do stargardzkiej policji, która wszczęła postępowanie na podstawie nagranej bójki.

Jak mówi policja, sprawa jest rozwojowa. Trwają czynności wyjaśniające.

– Ustaliliśmy już personalia osób biorących udział w nagraniu, sprawcy i pokrzywdzonego, ustalamy okoliczności zdarzenia pod nadzorem prokuratora – mówi Stargard.News asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Sprawa trafiła także do Straży Miejskiej w Stargardzie, mimo że w jej kompetencjach nie leżą takie przestępstwa, jak pobicie.

– Straż miejska nie zajmuje się takimi sytuacjami, interweniuje w przypadku spożywania alkoholu, czy zakłócania spokoju w parku – podkreśla Joanna Kufel, kierująca Referatem Prewencji Straży Miejskiej w Stargardzie.

– Dziś z policją podjęliśmy decyzję że będą wspólne mieszane patrole piesze wokół szkół, na razie głównie przy ZS 1 i I oraz II LO – mówi Wiesław Dubij, komendant Straży Miejskiej w Stargardzie. – Na pewno tak będzie przez dwa tygodnie, w ramach prewencji. Już wcześniej mieliśmy zaplanowane prelekcje o odpowiedzialności karnej nieletnich. Warto uświadomić tym młodym ludziom, że mogą młodość rozpocząć od trafienia za kratki albo do końca życia płacić rentę poszkodowanemu w takiej bójce. Robimy prelekcje we współpracy z ZS 1 dla pierwszych klas. Jeżeli będzie potrzeba, bez problemu przedłużymy, zrobimy je także dla starszych klas.

W środę i w czwartek w parku 3 Maja doszło do dwóch ustawek z udziałem uczniów Zespołu Szkół nr 1. Wśród gapiów byli też uczniowie innych stargardzkich szkół. Sprawa dotarła do szczecińskiego kuratorium oświaty. Sprawdzane były stargardzkie szkoły ponadpodstawowe. Weryfikowano pojawiające się w internecie informacje, że jeden ze stargardzkich uczniów został ciężko ranny. Na szczęście okazało się to nieprawdą. Policjanci z KPP Stargard byli dziś w ZS 1.

– Zgłosiliśmy na policję zajścia, do których doszło wczoraj i przedwczoraj w parku 3 Maja, po lekcjach – mówi Stargard.News Tomasz Korytkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie. – Policja prowadzi swoje postępowanie, my w szkole swoje wewnętrzne. Będziemy wyjaśniać m.in. czy były to ustawiane bójki. Wiadomo, że wśród tych uczniów są i nieletni i tacy, którzy już mają skończone 17 lat, więc będą odpowiadać jako dorośli. Zostaną wyciągnięte konsekwencje, także wobec osób, które to nagrywają, bo nie mają prawa do upubliczniania czyjegoś wizerunku. Od dziś przy szkole są wzmożone patrole. Mamy prośbę do policji i straży miejskiej o dalsze wzmożone patrole w parku 3 Maja. Robimy też pogadanki. Choć zwyczajowo straż miejska robi je dla naszych uczniów na początku roku szkolnego.

Dyrektor „parku” zapewnia, że twardo rozprawi się z uczniami mającymi związek z nagranymi bójkami.

– Nie może być absolutnie na to przyzwolenia! – podkreśla Tomasz Korytkowski. – Nieważne, czy to się dzieje na terenie szkoły, czy poza nim. W Stargardzie na szczęście nikomu nic się stało, choć pojawiły się nieprawdziwe informacje o uczniu, który zmarł na skutek pobicia. Wszystko zaczęło się od wypuszczenia w internecie fejka, filmiku który według ustaleń naszej policji dotyczył wydarzeń z 2021 roku, w innym mieście. Nagranie zostało ściągnięte z Polsatu i narobiło w Stargardzie niepotrzebnego bałaganu.

Do redakcji Stargard.News dotarł filmik z przedwczorajszej ustawki. Dwóch chłopaków się szarpie, gromada wokół to nagrywa i wulgarnie komentuje. Sytuacja miała miejsce na terenie parku 3 Maja, poza szkołą. Na zdjęciu są screeny z tego nagrania.

  1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Artykuł 158 kodeksu karnego