Wystawa w muzeum
Fot. Emilia Chanczewska

W stargardzkim muzeum zgromadzono ponad 100 unikatowych artefaktów, związanych z kolegiatą

Przez około pół roku, do końca lutego 2023 roku, czynna ma być wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie” otwarta wczoraj, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym przy Rynku Staromiejskim w Stargardzie.

Autorem i kustoszem nowej wystawy jest Piotr Tarnawski, historyk z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. W żmudnych przygotowaniach wspierali go wszyscy muzealnicy z dyrektorem Marcinem Majewskim na czele.

To pokazało, że muzeum jest jednym, naprawdę zgranym, pomagającym sobie zespołem – mówił na wernisażu w MAH Stargard Piotr Tarnawski. – Wystawa ma kilka rozdziałów, to ikonografia dotycząca kościoła mariackiego, jego architektura, wyposażenie, jego dawna funkcja funeralna (pogrzebowa). Zbudowaliśmy ją głównie na naszych muzealnych eksponatach. Udało się także pozyskać kilka eksponatów m.in. z muzeów narodowych w Poznaniu, we Wrocławiu, z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Także z Archiwum Państwowego w Szczecinie, dzięki któremu znalazł się 20-sekundowy film z konsekracji kolegiaty po renowacji w 1911 roku, na które przybył ówczesny cesarz Wilhelm II. To najstarszy znany nam film, na którym można oglądać Stargard.

Film ten odtwarzany był w pętli podczas wernisażu.

Muzeum w Stargardzie do 15 września czynne jest o następujących porach:
poniedziałek – NIECZYNNE
wtorek – 10-17
środa – 10-17
czwartek – 10-17 WSTĘP WOLNY
piątek – 10-17
sobota – 10-14
niedziela – 10-17

Wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie” jest integralną częścią trwających właśnie obchodów ważnego dla miasta jubileuszu 730-lecia gotyckiej kolegiaty: Stargardzka kolegiata ma już 730 lat. Mieszkańcy mogą razem świętować te niezwykłe urodziny