spotkanie

W stargardzkim „parku” spotkanie 50 lat po maturze

W sobotę 13 czerwca 2026 roku miało miejsce miłe wydarzenie. Dokładnie pół wieku od matury, w Zespole Szkół nr 1 w Stargardzie, czyli popularnym „parku”, spotkali się absolwenci dwóch klas Technikum Elektrycznego. Jak przed ponad pół wiekiem wraz ze swoimi nauczycielami Jolantą Grzenkowicz, Lechosławem Bechtem, Romanem Czechowskim i Witoldem Mateńko, zasiedli w ławkach pracowni maszyn elektrycznych.

Ich zjazd odbył się w czasie 46 Międzynarodowego Zjazdy Hanzy, który w Stargardzie trwał od 11 do 14 czerwca 2026 roku. Miasto wówczas było ukwiecone, ozdobione i tętniło życiem, choć nie obyło się bez przelotnych deszczy. Prawie wszystkie punkty programu zjazdu absolwentów na szczęście były pod dachem: w szkole, w kolegiacie i w lokalu. Po wizycie w szkole uczestnicy przespacerowali się po mieście.

– Atmosfera spotkania była pełna wspomnień i wzruszeń. Wśród absolwentów tego rocznika są byli prezesi nie tylko stargardzkich firm, samorządowcy, ksiądz i brazylijski misjonarz, nadsztygar z kopalni, ale przede wszystkim elektrycy, którzy swoje zawodowe życie spędzili wśród napięć i natężeń prądów różnych mocy – relacjonuje stargardzianin Krzysztof Żyto, który do listopada 2021 r. pracował w Enei, a na emeryturze zajmuje się dziennikarstwem obywatelskim – prowadzi fanpage Stowarzyszenie „Kobylanka gminą dla swoich mieszkańców”, a także gra w teatrze Krzywa Scena w SCK. – Była też okazja, by dyrektor szkoły Tomasz Korytkowski opowiedział o bieżącej sytuacji szkoły oraz okazja do zrobienia zdjęć przy ufundowanej cztery lata temu tablicy pamiątkowej i na schodach szkoły.

Po spotkaniu w szkole w Parku 3 Maja odbył się spacer po Stargardzie tętniącym hanzeatyckimi
uroczystościami. Absolwenci wysłuchali koncertu organowego w Kolegiacie Mariackiej.

Zwieńczeniem spotkania była koleżeńska biesiada, na której z sentymentem wspominano szkolne lata.

Ze względu na stan zdrowia w spotkaniu nie uczestniczył Adam Kisio, ówczesny dyrektor Technikum Elektrycznego i nauczyciel matematyki. Przedstawiciele obu klas odwiedzili jednak pana Adama w jego mieszkaniu, by przekazać relację z jubileuszowego spotkania i wręczyć okolicznościowy list. Przy okazji warto wspomnieć, że dokładnie przed tygodniem, 15 czerwca 2026 roku, Adam Kisio – w czerwcu 2020 roku uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Stargardu – świętował 90 urodziny!

Andrzej Haftman Krzysztof Żyto Adam Kisio
Z prawej Adam Kisio i jego uczniowie Krzysztof Żyto oraz Andrzej Haftman, świeżo upieczony emeryt!

Tak młodo już się nie spotkamy, ale następne spotkanie za 5 lat! – zapowiadają absolwenci.

Krzysztofowi Żyto dziękuję za przekazanie informacji i fotograficznej relacji z klasowego spotkania. 🙂