Fot Grzegorz Drążek

Wakacyjny spacer nad jeziorem Szmaragdowym. Im wyżej, tym ładniej

Ze Stargardu dojedziemy tam samochodem w pół godziny. Jezioro Szmaragdowe można przejść dookoła.

Jeśli szukacie pomysłów na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w czasie wakacji, możecie wybrać się nad jezioro Szmaragdowe w Szczecinie. Od centrum Stargardu do celu jest 31 kilometrów.

Jezioro Szmaragdowe, którego woda ma charakterystyczne zabarwienie, znajduje się w Szczecinie Zdrojach, na terenie Puszczy Bukowej. Powstało w wyrobisku po dawnej kopalni, między innymi kredy. To miejsce przyciąga miłośników spacerów. Ścieżka prowadzi dookoła jeziora. Można także poczuć się choć trochę jak w górach i podejść wyżej i stamtąd podziwiać widok na jezioro. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie, trzymać się wyznaczonych tras i nie wchodzić na skarpy.

Trzeba przyznać, że im wyżej, tym jezioro robi większe wrażenie. Patrząc na nie z bliska widać, jak woda jest brudna. Wyznaczone trasy dla pieszych także mogłyby być w lepszym stanie. Barierkom przydałoby się malowanie, a niektóre tablice informacyjne powinny zostać wymienione na nowe. Mimo to, spacer nad jeziorem Szmaragdowym sprawia przyjemność. Po drodze można się zatrzymać i odpocząć, w różnych miejscach są ławki.

Na Facebook/JezioroSzmaragdowe:

Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy (porwak lodowcowy), eksploatowanej przez, powstałą w 1862 roku, pobliską fabrykę cementu portlandzkiego „Stern”. 16 lipca 1925 roku kopalnia Katharinen Kreidegrube została zalana przez wodę wybijającą z południowej ściany wyrobiska. Nieopodal brzegu wznosi się betonowy mostek, pozostałość po torowisku wywożącej urobek kolejki.