W parku 3 Maja
Po "interaktywnym parku naukowym" zostały tylko ścieżki, fot. Emilia Chanczewska

Wandale zniszczyli naukową wyspę w parku 3 Maja. Trzeba było ją rozebrać

Tylko niespełna rok można było korzystać z kolorowego, interaktywnego parku naukowego, który w parku 3 Maja postawił jeden z banków. Miejsce to szybko zostało zdewastowane i zapadła decyzja o demontażu.

Dziś w parku 3 Maja w Stargardzie oddana ma zostać do użytku naukowa wyspa – interaktywne miejsce zabaw dla dzieci i młodzieży. Wyspa znajduje się od strony ulicy Barnima, przy dawnym placu zabaw – pisałam w swojej byłej redakcji 21.07.2021 r.

„Tematyczny Park Interaktywny – wyspa nauk mBanku” ufundowany był przez mBank S.A.

– Wyspy mBanku to interaktywne parki naukowe. Wykonane są z ekologicznych materiałów. Można na nich wsłuchać się w niezwykłą muzykę kwiatów, zbadać obieg wody w przyrodzie czy wytworzyć własny prąd. Można też poleżeć na leżakach, pohuśtać się na wielkich huśtawkach czy pograć w klasy – informowała mnie wówczas Emilia Kasperczak, ekspert ds. relacji z mediami mBanku. – Wyspy powstały w 10 małych i średnich miastach, w których mBank ma swoje oddziały. Będą dostępne przez 3 lata.

Niestety w Stargardzie nie przetrwał nawet połowy tego czasu. Od początku cieszący się w dzień dużym zainteresowaniem najmłodszych, a o późniejszych porach tych starszych, po niecałych 14 miesiącach został rozebrany. Zniszczony został jeszcze wcześniej, już po nieco ponad 11 miesiącach od powstania. Po fajnym miejscu do zabawy i odpoczynku zostały tylko ścieżki.

– Demontaż był 8 września 2022 r. – informuje Stargard.News Emilia Kasperczak z mBanku. – Niestety miejsce było wielokrotnie niszczone, aż w końcu 28 czerwca zostało całkowicie zdewastowane. Musieliśmy je zabezpieczyć i zdemontować pozostałości.

Świadek rozbiórki parku opowiada, że przysłani do demontażu pracownicy mówili, że tylko w Stargardzie była konieczność usunięcia urządzeń.

– Stargard był wybitnie dewastowany i tylko tam zdecydowaliśmy się na demontaż – potwierdza Emilia Kasperczak. – W pozostałych 9 miastach zniszczenia występują, ale nie na tak dużą skalę.