Fot. KPP Stargard

Wciąż piją i jadą. Policja trafiła na pirata, który miał ponad 1,5 promila

Stargardzka drogówka w ciągu zaledwie 3 dni zatrzymała aż 9 pijanych kierowców. Policjanci wciąż apelują: piłeś – nie jedź!

Niechlubny rrekordzista miał 1,54 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, co może przyczynić się do tragedii na drodze – przypomina Policja Stargard. – Pomimo wielu apeli nadal odnotowujemy przypadki nietrzeźwych kierujących, którzy ryzykują nie tylko swoje życie, ale również życie swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. Do poważnych zdarzeń drogowych może przyczynić się nie tylko nietrzeźwy kierowca pojazdu mechanicznego, ale również rowerzysta. Bez względu na to, czy będziesz kierować samochodem, czy rowerem, jeśli piłeś – nie jedź.

Policja przypomina:

  • Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.
  • Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat, karę pieniężną od 5 000 zł do 60 000 zł.
  • Jeśli kierowca był karany za jazdę po alkoholu i ponownie wsiądzie za kierownicę w stanie nietrzeźwości, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  • Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym sąd może orzec karę pozbawienia wolności na okres od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
  • Za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu sąd może orzec karę grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub 30 dni aresztu, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy, jeśli widzimy podejrzanie zachowującego się kierującego, reagujmy. Twoje zgłoszenie może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

mł. asp. Justyna Siwarska