Plac westerplatczyka w Stargardzie
Fot Grzegorz Drążek

Westerplatczyk patronem skweru w Stargardzie

Tablica ustawiona u zbiegu ulic Konopnickiej i Piłsudskiego w Stargardzie potwierdza nadanie skwerowi w śródmieściu imienia Jana Wojtowicza.

W styczniu tego roku radni miejscy Stargardu zdecydowali o tym, że skwer u zbiegu ulic Konopnickiej i Piłsudskiego w Stargardzie będzie nosił imię Jana Wojtowicza, który po wybuchu II wojny światowej bronił Westerplatte. Po wojnie westerplatczyk przybył do Stargardu i tutaj zamieszkał. Na skwerze stanęła tabliczka z nazwą skweru świadcząca o tym, że nosi on imię Jana Wojtowicza.

To kolejna forma upamiętnienia westerplatczyka, który związał się ze Stargardem. Wcześniej na budynku przy ulicy Konopnickiej, w którym mieszkał Jan Wojtowicz, zamontowano tablicę pamiątkową.

Inicjatorem upamiętnienia westerplatczyka jest stargardzianin Henryk Dor. Przekonał on do swojego pomysłu prezydenta Stargardu Rafała Zająca, a radni miejscy podjęli ostateczną decyzję o nazwaniu skweru imieniem Jana Wojtowicza.

Jan Wojtowicz urodził się 11 lutego 1915 roku, zmarł 1 grudnia 1991 roku. Jest pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kościuszki w Stargardzie.