apel 12BZ
Fot. Emilia Chanczewska

Wieczorny apel 12 BZ na Rynku Staromiejskim w Stargardzie

W piątkowy – 19 maja 2023 roku – wieczór na stargardzkiej starówce zapłonęły pochodnie, słychać było salwy honorowe i wojskowe melodie. Tak rozpoczęły się obchody święta 12 BZ.

Tegoroczne święto dwunastki to jednocześnie obchody 150 rocznicy urodzin patrona 12 BZ, gen. broni Józefa Hallera. Z tej okazji wśród uczestników piątkowego wieczornego apelu pamięci w Stargardzie był włodarz kujawsko-pomorskiej gminy Stolno.

– Witam naszych przyjaciół z gminy Stolno, z wójtem gminy Jerzym Rabeszko – mówił witając wszystkich przybyłych na apel dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Roman Łytkowski. – To miejsce, gdzie generał Haller mieszkał do czasu wybuchu II wojny światowej.

Dowódca przypomniał wojskowy życiorys patrona brygady.

– Bardzo się cieszę, że w tym roku miejscem obchodów święta 12 BZ jest Stargard, miasto bardzo dla nas przyjazne, nasze miasto, bo tu jest nasz dom, dom 12 BZ – mówił gen. bryg. Roman Łytkowski. – Tą uroczystością oddajemy hołd i upamiętniamy osobę naszego patrona generała broni Józefa Hallera, w 150 rocznicę jego urodzin. Niesamowitego patrioty, ojca naszej niepodległości i wielkiego Polaka, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Zawsze obecny tam, gdzie Polska go potrzebowała, wybitny żołnierz i dowódca, walczył przeciwko każdemu z zaborców.

Podziękowania i życzenia żołnierzom dwunastki składał dowódca dywizji.

Dziękuję za waszą służbę na granicy, w polskich kontyngentach wojskowych, za codzienny trud szkoleniowy, za szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, dziękuję za wysiłek, pomoc dla sił zbrojnych Ukrainy, dziękuję za trud w czasie reprezentowania dywizji i brygady we wszystkich uroczystościach, imprezach i punktach promocyjnych – mówił dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Szymon Koziatek. – Wasz wysiłek i trud jest zauważany i doceniany przeze mnie, przez waszych przełożonych, prze społeczność regionu i wszędzie tam, gdzie reprezentujecie brygadę, dywizję i Wojsko Polskie. Życzę wam żołnierskiego szczęścia, bo gdy będziecie go mieli przyjdą i sukcesy i radość i satysfakcja ze służby. Wszystkiego najlepszego!

Co jeszcze w programie obchodów święta 12 BZ w Stargardzie?