Grzego Konopczyński nie żyje
Fot. Emilia Chanczewska, archiwum

Wielka strata dla kultury. Zmarł Grzegorz Konopczyński, wieloletni dyrektor szkoły muzycznej

Bardzo smutna wiadomość dotarła do naszej redakcji dziś po południu i niestety potwierdziła się. W wieku 62 lat zmarł znany stargardzianin Grzegorz Konopczyński, związany z kulturą naszego miasta.

Grzegorz Konopczyński od 1991 roku był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Stargardzie. Prowadził klasę klarnetu w Zespole Szkół w Stargardzie. Kierował orkiestrą Camerata Stargard. Był także prezesem fundacji Camerata Stargard.

Stał na czele Międzynarodowego Festiwalu im. Prof. Marka Jasińskiego Soni Spatium („Przestrzeń dźwięku”). W tegorocznym festiwalu (16-18 września) już nie był w stanie wziąć udziału, ze względu na ciężką chorobę, która dziś zabrała go na zawsze.

Grzego Konopczyński nie żyje
Fot. Emilia Chanczewska, archiwum

Grzegorz Konopczyński był laureatem nagrody prezydenta Stargardu dla stargardzkich artystów, twórców i animatorów kultury za rok 2018.

Grał na saksofonie tenorowym i klarnecie. Był człowiekiem kulturalnym, otwartym, dowcipnym i miłym we współpracy – takim go zapamiętamy. Żonie Monice Konopczyńskiej, córce Zuzie, synowi Hubertowi i wszystkim bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu. Jest nam bardzo przykro, że tak szybko przyszło się rozstać.

Ostatnie pożegnanie

W dniu 3 listopada 2022 roku odszedł nasz przyjaciel i najlepszy kolega, Dyrektor Grzegorz Konopczyński.

Od 1989 roku prowadził klasę klarnetu, później również saksofonu, w naszej szkole. Jego uczniowie osiągali liczne sukcesy na konkursach ogólnopolskich, a wśród Jego absolwentów znalazło się wielu wybitnych klarnecistów, saksofonistów, muzyków.

Od 1991 roku, nieprzerywanie do dziś, pełnił funkcję Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie.

To dzięki staraniom Grzegorza Konopczyńskiego w 2005 roku w naszym mieście powołana została również Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia. Powstał wówczas Zespół Szkół Muzycznych pod nazwą Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie.

To z inicjatywy Dyrektora, dzięki pozyskaniu środków z funduszy unijnych, przeprowadzona została modernizacja PSM I i II st. w Stargardzie.

W 2014 roku Grzegorz Konopczyński przyczynił się do utworzenia Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Pro Arte” w Stargardzie, zaś w 2018 roku zainicjował powołanie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stargardzie.

Wielbiciel muzyki klasycznej, jazzu oraz Preludiów i Fug Jana Sebastiana Bacha.

Żegnaj, Drogi Kolego, Nauczycielu, Dyrektorze! Niech Ci Aniołowie w niebie pięknie grają.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Stargardzie

Z dużym żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Grzegorza Konopczyńskiego.

Wspólnie realizowaliśmy nie tylko nasze marzenia. Kompleksowa modernizacja budynku Państwowej Szkoły Muzycznej, utworzenie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Orkiestra Camerata Stargard, Międzynarodowy Festiwal Soni Spatium – to pomniki pozostawione przez Niego już na zawsze.

W Grzegorzu Konopczyńskim szczególnie ceniłem szeroką wiedzę, wyjątkową inteligencję i w końcu poczucie humoru. Nie można zapomnieć, że zapałem do działania obdzielał ludzi dookoła siebie. Jestem przekonany, mam nadzieję, że zapamiętamy tę energię, a Jego Bliscy i Współpracownicy będą z niej czerpać.

Wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci śp. Grzegorza Konopczyńskiego składam Jego Małżonce, Pani Monice, całej Rodzinie i wszystkim Bliskim.

Rafał Zając, prezydent Stargardu