Ćwiczenia wojskowe
Fot Grzegorz Drążek

Wojskowy śmigłowiec lata nad Stargardem

Na terenie jednostki wojskowej „białych koszar” w Stargardzie rozpoczęły się ćwiczenia, w których biorą udział żołnierze z Polski i Węgier.

Od dziś na stargardzkim niebie pojawiał się będzie PZL W-3 Sokół, śmigłowiec Polskich Sił Zbrojnych, który do Stargardu przylatuje z 44. Brygady Lotnictwa Morskiego w Darłowie. W tym i w przyszłym tygodniu wykorzystywany jest do ćwiczeń w ramach certyfikacji VI już zmiany kontyngentu PKW UNIFIL w Libanie, którą tworzą głównie wojskowi ze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej. Formowanie zmiany trwa od początku br., wylot planowany jest na sam początek września 2022 r.

Mieszkańcy Stargardu w tym i w przyszłym tygodniu będą widzieć i słyszeć krążący śmigłowiec Sokół, będą też nocne strzelania na stargardzkiej strzelnicy – zapowiada kpt. Grzegorz Machała, rzecznik VI zmiany PKW UNIFIL, którego spotkaliśmy dziś w Stargardzie. – To ćwiczenia, w których biorą udział żołnierze polsko-węgierskiego batalionu.

Dziś przed południem na naszym Facebooku transmitowaliśmy live zarówno start jak i lądowanie Sokoła.

PZL W-3 Sokół to śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji i produkcji polskiej z PZL Świdnik. Dwuzałogowy. Długość ok. 19 m, szerokość kadłuba 1,75 m, wysokość ponad 5 m. Waga 3850 kg. Prędkość przelotowa 235 km/h.

Jest ciekawie? Możesz postawić KAWĘ! – kliknij tutaj 🙂