Fot. Grzegorz Drążek

Wybudowali w Stargardzie centrum sterowania ruchem kolejowym

W ramach trwającej od grudnia 2019 roku inwestycji kolei na terenie Stargardu nie tylko są przebudowywane wiadukty. Przy ulicy Dworcowej wybudowano Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym.

Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym powstało w pobliżu głównego budynku dworca kolejowego w Stargardzie. LCS wybudowano od podstaw przy ulicy Dworcowej.

Budynek LCS jest już gotowe. Postępują prace wewnątrz budynku, w tym wyposażanie i umeblowanie wnętrz.

Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK

LCS wybudowano w ramach modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin, która obejmuje między innymi przebudowę czterech wiaduktów na terenie Stargardu i remont peronów na dworcu kolejowym w Stargardzie.

– Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym w Stargardzie będzie miejscem, w którym po zakończeniu modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin, system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu będzie sterował ruchem kolejowym na odcinku między Krzyżem a Szczecinem Dąbiem – wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu pociągów.

Jak dodaje Bartosz Pietrzykowski, obecnie linia kolejowa między Krzyżem a Szczecinem Dąbiem podzielona jest na odcinki, na których ruch prowadzony jest przez dyżurnych ruchu ze zlokalizowanych na nich nastawni kolejowych.