Policja w szkole
Fot. KPP Stargard

Wychowankowie MOS Stargard sprawdzali jak się widzi po narkotykach i alkoholu

Mł. asp. Justyna Siwarska – policjantka z KPP Stargard i Ewelina Wardziak – pracownica stargardzkiego sanepidu gościły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Stargardzie, który działa przy ulicy Gdyńskiej 8.

Policjantka przypomniała młodzieży jakie ma obowiązki i prawa. Tłumaczyła, jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz, gdzie szukać pomocy. Zwróciła uwagę na problem demoralizacji. Uczulała młodzież na konsekwencje spożywania alkoholu, narkotyków.

Niejednokrotnie młodzi ludzie popełniają czyny karalne nie mając świadomości, że zdarzenia, w których biorą udział noszą znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych, w przypadku popełnienia czynu karalnego. Spotkanie z uczniami było okazją, aby porozmawiać na tematy związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich i uświadomić młodym ludziom, jak łatwo popaść w konflikt z prawem – wyjaśnia mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Ewelina Wardziak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie podkreśliła, że sięganie po nielegalne środki odurzające wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale też poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że nigdy nie wiadomo, jak ludzki organizm zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.

Wychowankowie stargardzkiego MOS mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli, specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po zażyciu narkotyków lub wypicia alkoholu.

Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków – relacjonuje mł. asp. Justyna Siwarska.

INFORMACJE: KPP STARGARD