Drzewo przy Konopnickiej
Fot. internautka

Wycinka niebezpiecznego drzewa tuż tuż…?

Mieszkańcy kwartału ulic Konopnickiej, Piłsudskiego, Reja, Słowackiego nie mogą doczekać się usunięcia z podwórza uszkodzonego drzewa. Urzędnicy mówią o „długotrwałym procesie”. Decyzja w sprawie wycinki ma zapaść w najbliższy wtorek.

Przed miesiącem pokazywaliśmy na naszych łamach usuwanie konarów niebezpiecznie zwisających nad jezdnią i chodnikiem przy ulicy Piłsudskiego:

Wówczas internautka na naszym Facebooku Stargard.News zadała pytanie:

Gdzie zgłosić że drzewo jest pęknięte? Od czerwca zgłaszałam kilka razy w TBS, ale nic z tym nie robią. Za każdym razem słyszę „nie wiadomo do kogo należy teren”, „trzeba ustalić kto jest właścicielem”. Przy mocniejszym wietrze drzewo trzeszczy i jest niebezpieczne – alarmowała pani Monika. – Drzewo znajduje się przy samym budynku na Konopnickiej 27a.

Internautka z ulicy Konopnickiej udostępniła zdjęcia uszkodzonego drzewa, które przesłaliśmy do Zarządu Usług Komunalnych w Stargardzie.

– Po analizie zdjęć wnioskuję, że jest to działka o nr 656/4 obr 10. Zgodnie z umownym podziałem działek miejskich, obszarem tym zarządza STBS – poinformowała redakcję Stargard.News Monika Jarosz-Szczepaniak, ogrodnik miejski z ZUK Stargard.

Zwróciliśmy się więc do Stargardzkiego TBS.

– Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w odpowiedzi na zapytanie w sprawie uszkodzonego drzewa rosnącego na terenie nieruchomości oznaczonej nr ewidencyjnym 656/4, położonej w obrębie Nr 10 miasta Stargard, ul. Konopnickiej informuje, że procedura w sprawie jego usunięcia została wszczęta po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańców, co miało miejsce pod koniec września br. – odpisała nam Helena Walukiewicz, kierowniczka Rejonu Eksploatacji Budynków Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Uzyskanie decyzji w sprawie usunięcia drzewa z terenu nieruchomości może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek właściciela tej nieruchomości, co jest długotrwałym procesem. Nieruchomość oznaczona numerem 656/4 położona w obrębie ewid. Nr 10 miasta Stargard, stanowi własność Gminy Miasto Stargard i jest w zarządzie STBS Sp. z o.o. Aktualnie została wydana zgoda, na usuniecie przedmiotowego drzewa z Urzędu Miejskiego w Stargardzie. Jednakże niniejsza zgoda nie upoważnia do przeprowadzenia jego wycinki. Kolejnym krokiem jest uzyskanie zgody ze starostwa powiatowego, do którego zostały złożone stosowne dokumenty. Po otrzymaniu zezwolenia od starosty niezwłocznie zlecimy wycinkę przedmiotowego drzewa.

Zapytaliśmy więc w stargardzkim starostwie o decyzję dotyczącą wycinki…

– W odpowiedzi na zapytanie dotyczące terminu wydania decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa rosnącego na działce nr 656/4 w obr. 10 miasta Stargard informuję, że decyzja w tej sprawie zostanie wydana 29 listopada br. – odpowiada Katarzyna Legan, dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Stargardzie.

Mamy nadzieję, że i tym razem – podobnie jak w przypadku z ulicy Piłsudskiego – długo wyczekiwana wycinka zagrażającego bezpieczeństwu drzewa zostanie przeprowadzona na czas…