Pożegnanie przed misją w Libanie
Fot. Emilia Chanczewska

Wylatują na ostatnią zmianę misji w Libanie. Pożegnali się na Rynku Staromiejskim

Po raz pierwszy nie na zamkniętym terenie wojskowej jednostki, ale w sercu miasta, na stargardzkiej starówce, odbyło się dziś uroczyste pożegnanie VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL. Część żołnierzy zaprezentowało się w jasnych mundurach i błękitnych beretach ONZ.

Pożegnanie przed wylotem, w którym udział wzięli bliscy żołnierzy, mieszkańcy, przedstawiciele władz, media, odbyło się dziś przed południem na Rynku Staromiejskim w Stargardzie.

Przez ostatnie pół roku polscy i węgierscy żołnierze tworzący VI zmianę PKW UNIFIL szkolili się bardzo intensywnie na obiektach szkoleniowych Stargardu oraz poligonu drawskiego, by możliwie jak najlepiej przygotować się do misji w Libanie – podkreśla mjr Błażej Łukaszewski, Szef Sekcji Prasowej 12SDZ. – Kontyngent sformowany przez 12. Brygadę liczy ponad 200 żołnierzy. Będąc w rejonie misji już za kilka dni otrzymają najważniejsze zadanie – patrolowanie granicy między Libanem a Izraelem. VI zmiana UNIFIL-u jest zarazem ostatnią wystawianą przez „12”, gdyż od przyszłego roku przejmie ona odpowiedzialność za misję w Rumunii.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej o gotowości pododdziałów do uroczystości. Odczytana została decyzja o skierowaniu VI zmiany PKW UNIFIL w rejon misji wojskowej, podpisano protokół o przekazaniu VI zmiany PKW UNIFIL w podporządkowanie Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, przemawiali dowódcy. Po błogosławieństwie wybrzmiała Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, po której była defilada pododdziałów.

Na bój i po zwycięstwo!

Następnie był czas na rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie odbyło się zgodnie z planem lecz jedna z uczestniczek zwróciła uwagę i prosiła o nagłośnienie kwestii zamknięcia Rynku Staromiejskiego dla ruchu pojazdów na ten czas.

Nie było wcześniej o tym informacji, nie było też żadnego oznakowania, przez co zrobił się problem w ruchu samochodów wokół rynku – uważa.

MATERIAŁY FOTO I WIDEO Z DZISIEJSZEGO WYDARZENIA:

Pożegnanie VI zmiany PKW UNIFIL przed misją w Libanie, 2.09.2022 – album zdjęć, część oficjalna – fot. Grzegorz Drążek, część nieoficjalna – fot. Emilia Chanczewska.

„Legiony” – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i defilada pododdziałów na Rynku Staromiejskim.

Relacja LIVE z Rynku Staromiejskiego w Stargardzie. Pożegnanie VI zmiany PKW UNIFIL przed misją w Libanie.