SCN PIKNIK
1. Piknik Naukowy, Fot. SCN Filary

Występy, pokazy, gry terenowe. 2. Piknik Naukowy Stargardzkiego Centrum Nauki Filary

W niedzielę 18 września, od godziny 12 do 18, w parku Zamkowym w Stargardzie trwał będzie pełen atrakcji Piknik Naukowy. To propozycja na ciekawe, kreatywne spędzenie czasu przez całą rodzinę.

Jak połączyć naukę z zabawą? Pracownicy Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY nieustannie zadają sobie to pytanie, opracowując coraz to nowe atrakcje, którymi mogą zachwycić odwiedzających. Robią to już od roku – bo zbliżamy się do rocznicy działalności FILARÓW – a więc nabrali sporo doświadczenia. W niedzielę 18 września każdy będzie mógł się o tym przekonać – wystarczy odwiedzić park Zamkowy w Stargardzie!

Piknik Naukowy w 2021 roku zainaugurował otwarcie FILARÓW.

Zadbamy o to, aby na tegorocznym Pikniku Naukowym działo się jeszcze więcej – zapewnia kierownik SCN FILARY Ernest WarychBędą występy sceniczne, widowiskowe pokazy naukowe, gry terenowe. Do wystawienia się zaprosiliśmy przedstawicieli Sieci Centrów Nauki, do której należymy. Obecność potwierdziło Centrum Nauki Cordis w Świdwinie, z którym ściśle współpracujemy oraz Morskie Centrum Nauki, które wkrótce otworzy się dla zwiedzających. Po raz pierwszy wyprowadzimy kilka eksponatów z wystawy na zewnątrz, organizując Plenerowe Centrum Nauki FILARY.

Piknik Naukowy PLAKAT

Druga edycja Pikniku Naukowego to okazja do świętowania 1. urodzin FILARÓW.

To dla nas naprawdę ważny moment – wyznaje zastępczyni kierownika Joanna Cupak. – Jesteśmy zdumieni tym, jak szybko nadszedł – ledwo co skończyliśmy montaż ekspozycji i przywitaliśmy naszą kadrę, a już minął rok działalności. Bardzo się cieszymy, jesteśmy dumni z tego, co wspólnie udało się osiągnąć, ale też spoglądamy na te dwanaście miesięcy z pokorą i refleksją. Wyciągnęliśmy z nich dużo wniosków. Teraz
pora wprowadzić je w życie, począwszy od nowej oferty na wrzesień i październik.


Harmonogram działania FILARÓW na sezon 2022-’23 uległ zmianie – będą czynne również w poniedziałki, poza jednym w miesiącu. W ofercie centrum pojawiają się też nowe stałe pozycje – Koło Astronomiczne, dla młodych entuzjastów eksplorowania kosmosu, oraz Kurs Druku 3D, czyli zajęcia popołudniowe dla dzieci i młodzieży. Zapowiadane są też długo wyczekiwane wydarzenia specjalne – Warsztaty z LEGO, prowadzone przez zwycięzcę telewizyjnego programu o profesjonalnym budowaniu z klocków, Łukasza Góreckiego,
warsztaty dla dorosłych z przedstawicielami Centrum Nauki Kopernik, dotyczące domowego
eksperymentowania z dziećmi, a także weekend w klimacie Halloween, ze specjalnym wieczorem grozy tylko dla pełnoletnich.

Organizatorami Pikniku Naukowego są Miasto Stargard, Stargardzkie Centrum Kultury oraz Stargardzkie Centrum Nauki FILARY. Do partnerów, którzy wystawią się na wydarzeniu z własnym stoiskiem i przygotują ciekawe atrakcje, należą OSIR Stargard, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Książnica Stargardzka.
Zainteresowani zgłoszeniem się w roli wystawcy, performera czy twórcy strefy proszeni są o kontakt na e-mail: kontakt@scn-filary.pl.

Informacje: SCN FILARY

oprac. (ech)