Inwestycja PKP PLK
Fot. Jan Balewski

Z wizytą na stacji Stargard. Tunel z dworca do centrum przesiadkowego

PKP PLK zorganizowały wizytę techniczną na stacji Stargard, pokazując postępy prac przy przebudowie wiaduktów, linii kolejowej i peronów dworca.

Spotkanie odbyło się wczoraj. Byli na nim przedstawiciele PKP PLK, czyli inwestora modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie, firmy Trakcja, czyli głównego wykonawcy robót na terenie Stargardu, stargardzkich władz samorządowych, między innymi prezydenta miasta Rafała Zająca. Stargard.News reprezentował z aparatem fotograficznym Jan Balewski.

Na terenie Stargardu od grudnia 2019 roku przebudowywane są cztery wiadukty (Bogusława IV, Szczecińska/Wyszyńskiego, Pierwszej Brygady/Konopnickiej, Składowa), remontowane są perony dworca kolejowego, wymieniane są torowiska, montowana jest sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem.

– Po zarejestrowaniu się wszyscy uczestnicy otrzymali kamizelki oraz kaski na głowę – relacjonuje wizytę techniczną na stacji Stargard Jan Balewski. – Według inwestorów całość robót w Stargardzie powinna zakończyć się pod koniec roku 2024. Będą jeszcze zamykane przejazdy pod wiaduktami, zaczynając od wiaduktu na ulicy Pierwszej Brygady/Konopnickiej. W czasie zamknięcia wiaduktu przy ul. Wyszyńskiego będzie ponownie przejście przez tory od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Pokazano nam przygotowywany tunel przejścia podziemnego do ZCP. Tory na terenie stacji są położone na specjalnym wzmocnionym podłożu.

Informacja PKP PLK

Na stacji w Stargardzie wykonawcy prowadzą prace związane z przebudową torów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń starowania ruchem kolejowym. W budowie jest również pierwszy z trzech peronów. Wszystkie nowe platformy będą wyższe i szersze, dzięki czemu pasażerom będzie się wygodniej wsiadało i wysiadało z pociągów. Komfort oczekiwania na pociąg poprawią nowe wiaty i ławki. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie zapewni bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem, wyświetlacze, gabloty z rozkładami jazdy oraz nowy system nagłośnienia z komunikatami głosowymi.
Lepszą komunikację na stacji zapewni nowe przejście pod torami, które będzie prowadziło od budynku dworca na perony oraz drugą stronę miasta, do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Będzie ono wyposażone w windy, dzięki czemu stacja w Stargardzie będzie dostępniejsza dla wszystkich pasażerów, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się.
W Stargardzie prowadzona jest także przebudowa czterech wiaduktów kolejowych, na ulicach: Bogusława IV, Wyszyńskiego, Pierwszej Brygady/Konopnickiej oraz Składowej. Efektem prac będzie płynny i bezpieczny ruch kolejowy, kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżki. Konstrukcja obiektu przy ulicy Składowej będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum miasta. Prace prowadzone są w sposób umożliwiający prowadzenie ruchu kolejowego.
Zakończenie pierwszego etapu prac wraz z odbiorami i rozpoczęcie prac na drugiej połówce stacji, w tym przebudowy drugich połówek wiaduktów, planowana jest w drugiej połowie tego roku.

Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.