Autobus MPK Stargard
Fot. Grzegorz Drążek

Za darmo autobusami MPK Stargard i pociągami regionalnymi

Miejski przewoźnik ze Stargardu włącza się do akcji Europejski Tydzień Mobilności. W czwartek, 22 września, jazda autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie będzie bezpłatna.

W ramach ETB obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Przypada 22 września. Tego dnia będzie można za darmo korzystać z miejskiej komunikacji w Stargardzie. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko kursów w strefie A, czyli w granicach miasta. Warunkiem bezpłatnego przejazdu jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

– Na jeden dowód rejestracyjny może podróżować osoba okazująca ten dokument wraz z osobami towarzyszącymi w ilości zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie – informuje MPK Stargard.

22 września, w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu, można będzie bezpłatnie jeździć także pociągami regionalnymi.

– W najbliższy czwartek każdy posiadacz samochodu będzie mógł podróżować pociągami regionalnymi bez konieczności zakupu biletu – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. – Wystarczy okazać konduktorowi dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, tj. bez żadnych opłat, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez Polregio) nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku pociągów regionalnych obowiązuje inna zasada niż w komunikacji miejskiej w Stargardzie. Pociągiem może za darmo w czwartek podróżować tylko jedna osoba na jeden dowód rejestracyjny pojazdu. Jak informują Przewozy Regionalne, jeśli auto pojazd przypisany jest dla więcej niż jednej osoby na zasadzie współwłasności, to tylko jedna może na tym dokumencie bezpłatnie podróżować 22 września pociągami regionalnymi.