Wiaudkt na ulicy Składowej w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Zamykają drogę pod wiaduktem w Stargardzie. Na górze pociągi będą jeździły

Od 19 czerwca obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu w okolicy wiaduktu przy ulicy Składowej w Stargardzie. Droga pod tym wiaduktem będzie zamknięta.

Zgodnie z naszymi niedawnymi zapowiedziami, niebawem wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu w okolicy wiaduktu na ulicy Składowej w Stargardzie. Ma to związek z rozpoczęciem przebudowy drugiej połówki tego wiaduktu.

Informację w tej sprawie otrzymaliśmy dzisiaj z PKP PLK.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają prace przy przebudowie drugiej połówki wiaduktu na ulicy Składowej w Stargardzie – informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. – Prace będą wiązały się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywała od 19 czerwca br. Wykonawca uzgodnił ją z zarządcą drogi. Dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy. Będzie o nich informowało czytelne oznakowanie. Prace będą prowadzone na jednej połowie wiaduktu, dzięki czemu utrzymany zostanie ruch pociągów pasażerskich i towarowych.

Jeśli chodzi o pozostałe trzy wiaduktu na terenie Stargardu, które są w trakcie przebudowy, to prace na nich wznowione zostaną dopiero po oddaniu do użytku po modernizacji pierwszej połowy stacji kolejowej w Stargardzie.

– Planowane jest to we wrześniu bieżącego roku – informuje Radosław Śledziński. – Aby wykonawca mógł przystąpić do rozpoczęcia prac muszą zostać spełnione wszystkie procedury obowiązujące w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. Przede wszystkim przebudowane tory, sieć trakcyjna, wiadukty i urządzenia sterowania ruchem kolejowym muszą spełniać wszystkie parametry i normy zgodne z przepisami, a tym samym przejść pozytywnie odbiory przez inspektora nadzoru budowalnego. W związku z tym, że ruch pociągów nadzorowany będzie z nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ze względów bezpieczeństwa podlegają one rygorystycznej procedurze odbiorowej.

Przebudowa wiaduktów i modernizacji stacji kolejowej w Stargardzie to część inwestycji PKP PLK dotyczącej modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie.

Informacja PKP PLK o przebudowie wiaduktu na ulicy Składowej:

W miejsce starego wiaduktu powstanie nowa przeprawa o bardziej wytrzymałej konstrukcji, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt zostanie poszerzony, dzięki czemu kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Konstrukcja obiektu będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum poza miasto.