czerwone koszary
2 stargardzki batalion saperów stacjonuje w czerwonych koszarach, fot. Emilia Chanczewska

Zaproszenie do stargardzkich saperów

16 kwietnia przypada Święto Wojsk Inżynieryjnych. W tym roku w Stargardzie obchodzone będzie już w piątek 14 kwietnia. Najpierw na cmentarzu przy Kościuszki, następnie w czerwonych koszarach przy Zwycięzców.

– Jak co roku w kwietniu w naszym mieście żołnierze wojsk inżynieryjnych obchodzą święto, które upamiętnia forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. W naszym mieście stacjonuje 2 Stargardzki Batalion Saperów, który podlega 12 Dywizji Zmechanizowanej. Tzw. Dzień Sapera mogą wraz z nimi świętować chętni mieszkańcy. Początek w piątek 14.04 o godzinie 10 – informuje Urząd Miejski w Stargardzie. – W tym roku Dzień Sapera rozpocznie się na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Tam o 10 na odnowionej kwaterze saperów rozpocznie się apel pamięci. W tym miejscu spoczywają żołnierze, którzy zginęli, rozminowując Stargard w 1945 r. W 2022 r. wszystkie nagrobki zostały wymienione, wykonano również nową nawierzchnię pomiędzy grobami.

kwatera saperów
Odrestaurowana kwatera saperów, fot. Emilia Chanczewska

Jak informuje dziś magistrat, dalsze obchody Dnia Sapera odbędą się w Czerwonych Koszarach przy ul. Zwycięzców 1, gdzie stacjonuje 2 bsap. O godzinie 11 rozpocznie się tam uroczysty apel, następnie pokaz sprzętu batalionu.