Nieletni zatrzymani przez policję
Fot. KPP Stargard

Zatrzymani przez policję staną przed sądem dla nieletnich. Dwóch nastolatków demolowało Stargard

Stargardzcy policjanci zapowiadają, że nie będą stosować żadnych ulg wobec tych, którzy nie szanują cudzego mienia. Tak było wobec dwóch młodych mieszkańców miasta, którzy złość wyładowali kopiąc w śmietniki i dewastując wiatę przystankową przy ulicy Niepodległości.

Jeden z nastolatków był nietrzeźwy. Teraz obu czeka rozprawa w sądzie rodzinnym.

Bezmyślnością i brakiem poszanowania dla cudzego mienia wykazało się dwóch nieletnich, którzy w minionym tygodniu na ul. Niepodległości w Stargardzie dewastowali wiatę przystankową. Ponadto jeden z nich frustrację spotęgowaną wypitym alkoholem postanowił wyładować kopiąc i przewracając śmietniki. Nieletni zostali doprowadzeni do jednostki policji, a o ich losie zdecyduje teraz sąd rodzinny – poinformowała dziś mł.asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Przy tej okazji stargardzka policja podkreśla, że niszczenie mienia to jedno z bardziej uciążliwych społecznie przestępstw. Niszczeniu ulegają zarówno prywatne rzeczy, jak i te użyteczności publicznej. Policja przypomina, że za zniszczenie mienia kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz wysokie grzywny. Sąd najczęściej nakłada również obowiązek naprawienia szkody.

Tak samo wobec osób nieletnich, które często uważają, że są bezkarne, a cała odpowiedzialność za ich czyny spada na ich rodziców. Takie myślenie jest błędne. Według ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne mogą być zastosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym – ostrzega mł.asp. Justyna Siwarska.