ekonomik NBP

Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie z tytułem Złotej Szkoły NBP!

Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie po raz pierwszy wziął udział w tegorocznej, IV już edycji tego programu, której tematem przewodnim był „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” uzyskując tytuł Złotej Szkoły NBP.

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się po świecie finansów.

Aby uzyskać to wyróżnienie w szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która musiała wykonać 3 zadania rozpowszechniające wiedzę z dziedziny ekonomii:

 • Lekcja z ekonomią. Zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji szkolnej na temat „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”, w ramach dowolnego przedmiotu. Lekcja miała interdyscyplinarny charakter. Łączyła tematykę ekonomii z historią i etyką. Lekcja ta została przeprowadzona w klasie 2er przez mgr Małgorzatę Makowską i mgr Dorotę Rutkowską. W czasie lekcji uczniowie uczący się w zawodzie technik ekonomista i technik rachunkowości mogli znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: Jak my, jako społeczeństwo postrzegamy pieniądz? Jaki mamy do niego stosunek? Skąd wzięła się złotówka? Jaka jest jej historia? Jaka instytucja zajmuje się emisją pieniądza w Polsce? Jakie zabezpieczenia chroniące przed fałszerstwami mają nasze znaki pieniężne?
 • Debata szkolna. Zadanie polegało na przeprowadzeniu przez uczniów debaty szkolnej poświęconej tematowi „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. W debacie wzięli udział uczniowie klas 2, 3 i 4 o profilu technik rachunkowości oraz technik ekonomista. Spotkanie rozpoczęło się wykładem przeprowadzonym przez zaproszoną ekspertkę Bernadetę Kubicką pełniącą funkcję skarbniczki w Urzędzie Gminy Stargard. W kolejnym etapie uczniowie debatowali na temat zasad użytkowania banknotów i monet w Polsce, a także przytaczali argumenty za i przeciw wykorzystywania gotówki oraz pieniądza elektronicznego.
 • Warsztat uczniowski. Zespół Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przeprowadził warsztat uczniowski dla uczniów zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej. Warsztat miał na celu popularyzować temat „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Przyszli absolwenci szkoły podstawowej mogli dowiedzieć się między innymi: jak pieniądze pojawiły się w życiu codziennym człowieka, jaka była historia powstania polskiej waluty. Na koniec goście mogli spróbować sił w zaprojektowaniu własnego banknotu z wizerunkiem patrona ZS2, Mikołaja Kopernika.

Relację z realizacji powyższych zadań można obejrzeć na fanpage drużyny – kliknij TUTAJ.

W skład Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w ZS2 weszli mgr Małgorzata Makowska i mgr Dorota Rutkowska – koordynatorki projektu oraz uczniowie 2, 3, oraz 4 klas technikum.

 • Lisa Prejzner – technik ekonomista
 • Daria Jeremiejczyk – technik ekonomista
 • Julia Maciąg – technik rachunkowości
 • Aleksandra Dziakowicz – technik rachunkowości
 • Kinga Majewska- technik rachunkowości
 • Marta Garczyńska- technik rachunkowości
 • Julia Kubicka – technik rachunkowości
 • Laura Górska – technik ekonomista
 • Kornelia Przybysz- technik rachunkowości
 • Eliza Słojkowska – technik rachunkowości

Tytuł „Złotej Szkoły NBP” otrzymują szkoły, które zdobyły m.in. 25 punktów za przeprowadzone zadania. NBP ocenia i przyznaje punkty m.in. za pomysłowość i oryginalność zadań, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, zasięg i poziom zaangażowania odbiorców i członków drużyny oraz dbałość o ciekawe formy utrwalenia wiedzy.

Potwierdzeniem uzyskania tytułu Złota Szkoła NBP jest certyfikat Narodowego Banku Polskiego przyznawany szkole oraz członkom drużyn.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie