N

1 listopada. Stargardzianie odwiedzają cmentarze

Także wyremontowaną właśnie kwaterę saperów. Na odnowionych mogiłach stanęły znicze, a przy nich białe i bordowe chryzantemy.

– Wszystkie nagrobki zostały wymienione, nawierzchnia wokół nich położona na nowo, a przed nami jeszcze nasadzenia zieleni – informuje Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – Kwatera saperów znajduje się na największym cmentarzu w mieście – blisko 20 hektarowym. Spoczywają tam w większości mężczyźni, którzy zginęli, rozminowując Stargard w 1945 r., ale także dwie sanitariuszki.

65 nadgryzionych zębem czasu nagrobków zastąpiły nowe, granitowe.

– Nawierzchnia pomiędzy grobami jest nowa i estetyczna – z równej kostki. Przy odpowiedniej pogodzie zaplanowano jeszcze uzupełnienia zieleni – dodaje Piotr Styczewski. – Pojawi się tam trawa i hortensje.

Na kwaterze saperów nie mogło dziś zabraknąć odwiedzin… stargardzkich saperów.

– Jak co roku żołnierze 2. stargardzkiego batalionu saperów odwiedzili kwaterę poległych saperów, znajdującą się na cmentarzu komunalnym w Stargardzie. Dając wyraz szacunku i pamięci dla swoich poprzedników zapalili znicze i pełnili wartę honorową przy grobach saperów poległych w czasie działań wojennych – informuje na swoim Facebooku 2. stargardzki batalion saperów, stacjonujący w czerwonych koszarach.