pieniądze
pixabay.com

79-letnia stargardzianka oddała naciągaczom 60 tys. zł. Kolejne oszustwo na wnuczka i na policjanta

Następna stargardzka seniorka oddała oszustom duże oszczędności myśląc, że pomaga policji i wnuczce. Jej mąż w tym czasie jechał do stargardzkiej komendy policji potwierdzić rzekomy wypadek wnuczki. Niestety nie zdążył.

– Wczoraj na numer telefonu stacjonarnego 79-letniej seniorki zadzwoniła zapłakana kobieta podająca się za jej wnuczkę – informuje dziś mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Twierdziła, że spowodowała wypadek, w którym ciężko ranna została ciężarna kobieta. Dzwoniąca oznajmiła, że przebywa na komendzie, jest przesłuchiwana i będzie potrzebna kaucja, aby nie trafiła do więzienia. W trakcie rozmowy do mieszkania wrócił mąż seniorki, który słysząc rozmowę oświadczył, że udaje się do stargardzkiej komendy, aby potwierdzić czy jego wnuczka rzeczywiście spowodowała wypadek. W tym czasie seniorka kontynuowała rozmowę z kobietą, która podając się za policjantkę poinformowała, że chce pomóc jej wnuczce, ale do tego potrzebne są pieniądze. Namówiła kobietę do zapakowania w reklamówkę posiadanych w domu oszczędności i przekazania ich „adwokatowi” wnuczki, który przyszedł do jej mieszkania.

Przy tej okazji stargardzka policja kolejny raz przestrzega przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy.

– Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem – przypomina mł. asp. Justyna Siwarska z KPP Stargard. – Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania
  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie
  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów
  • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami
  • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności
  • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy