Stargard 83 rocznica wybuchu 2 wojny światowej
Fot. UM Stargard/Paweł Bieg

83 lata temu wybuchła II wojna światowa. Pamięć o tym wydarzeniu

Na cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie odbyły się uroczystości 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– O świcie, o symbolicznej godzinie 4.45, kolejny raz w Stargardzie, rozpoczęły się wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej – informuje stargardzki magistrat. – 83 lata po tragicznych wydarzeniach z 1939 r. wspominaliśmy bohaterów walczących o wolną Polskę i miliony poległych, którzy stracili życie w tym konflikcie.

Poza przedstawicielami różnego rodzaju władz państwowych i samorządowych na cmentarzu wojennym byli dzisiaj o świcie przedstawiciele różnych stowarzyszeń, organizacji, służb mundurowych, duchowieństwa, mieszkańcy.

– Świadectwo ofiar II wojny światowej musi być dla nas przestrogą – cytuje prezydenta Stargardu Rafała Zająca strona www.stargard.pl. – Ma nie tylko budować szacunek dla poległych, dla kombatantów, ale powinno też swoją siłą wypalać w sercach ostrzeżenie dla współczesnych. Tak, aby słowa naszych rodziców, dziadków i pradziadków „nigdy więcej wojny” były wyznacznikiem, nieprzekraczalną granicą każdej polityki, każdego państwa, narodu i człowieka.

Po uroczystości na cmentarzu wojennym złożone zostały kwiaty przed tablicą westerplatczyka Jana Wojtowicza na budynku przy ulicy Konopnickiej, w którym pan Jan mieszkał po tym, jak po II wojnie światowej osiedlił się w Stargardzie.

Następnie odwiedzono grób tego starszego legionisty, który spoczywa na cmentarzu przy ulicy Tadeusza Kościuszki

Urząd Miejski w Stargardzie