Stargard międzynarodowy cmentarz wojenny
Fot. Grzegorz Drążek

5 marca 1945. 79 lat temu Sowieci wkroczyli do Stargardu

Dziś 79 rocznica, przez lata mówiono wyzwolenia, obecnie zdobycia Stargardu przez armię radziecką. Wkroczenie Sowietów 5 marca 1945 zakończyło niemiecką historię Stargardu, a 23 marca 1945 władzę w mieście przejęła polska administracja.

Jeszcze niedawno 5 marca na międzynarodowym cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie były duże uroczystości rocznicowe. Od ośmiu lat ich nie ma, dziś przed południem, kiedy tam byliśmy, nie było tam nawet zapalonego znicza.

Tymczasem warto czasem zaglądnąć na powstały w 1914 roku cmentarz wojenny w Stargardzie, na którym spoczywają żołnierze różnych narodowości, uczestnicy I i II wojny światowej. Niedawno odnowiono tam pomniki żołnierzy francuskich i włoskich. To tam trafiły fragmenty mauzoleum żołnierzy radzieckich, które do 1996 roku było przy placu Wolności. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które dzisiaj zrobiliśmy przy Reymonta.

Co do wydarzeń 5 marca 1945 roku, tego dnia żołnierze Armii Czerwonej I Frontu Białoruskiego opanowali Stargard, co zakończyło niemiecką historię Stargardu i krótko później, 23 marca 1945, władzę w Stargardzie przejęła polska administracja. Pierwszym burmistrzem został Józef Parys. W walkach poprzedzających zdobycie 5 marca 1945 roku Stargardu zginęło około 7 tysięcy żołnierzy.