Jedynka
Wojewoda Zbigniew Bogucki w Szkole Podstawowej nr 1 w Stargardzie, fot. Emilia Chanczewska

Absolwenci SP 1 w Stargardzie 40 minut musieli czekać na wojewodę i kuratorów oświaty

Do niekomfortowej sytuacji doszło w piątek (23.06.2023 r.) po południu, w Szkole Podstawowej nr 1 w Stargardzie. Uczniowie klas ósmych, ich rodzice i nauczyciele aż 40 minut musieli czekać na oficjalnych gości ze Szczecina.

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie zostało przeniesione z czwartku na piątek, na godzinę 12. Media zostały przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie powiadomione, że będzie to wydarzenie z udziałem wojewody.

Nasza redakcja wybrała się na tę uroczystość. Jak się okazało, goście ze Szczecina spóźniają się, a zniecierpliwiona młodzież, rodzice i pedagodzy czekają na nich w dusznych salach. Nie ukrywali, że nie podoba im się ta sytuacja, że pożegnanie absolwentów nie dość, że zostało przełożone, to jeszcze nie może się zacząć. Biorąc pod uwagę polityczną proweniencję zaproszonych gości komentowali pytając retorycznie:

– Ważniejsze są tu „pisiory” czy nasze dzieci?!

Wśród oczekujących na rozpoczęcie spotkania był m.in. stargardzki poseł na sejm (PiS), zastępca prezydenta Stargardu, dyrektor wydziału edukacji w mieście.

W szkole, mimo wietrzenia i włączonych wentylatorów, panował zaduch. W ruch poszły wachlarze i butelki z wodą.

Zachodniopomorski wojewoda, kurator oświaty i jej zastępca na salę, w której miała się odbyć uroczystość pożegnania absolwentów SP 1 w Stargardzie, weszli dopiero o godzinie 12.40. Jak wojewoda tłumaczył tę bardzo niezręczną sytuację?

– Te brawa mi się nie należą, bo żeśmy się bardzo spóźnili. Chciałbym bardzo państwa przeprosić za to spóźnienie – mówił na apelu Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Dzwoniliśmy, by zaczynać uroczystość, ale pani dyrektor zadecydowała, by poczekać. Jeszcze raz bardzo, bardzo serdecznie przepraszamy. Niestety życie niesie różne sytuacje, trochę od nas niezależne, trochę zależne. Jeszcze raz bardzo, bardzo serdecznie przepraszam.

SP 1 na swoim Facebooku odnotowała wczoraj, że: „Zgodnie z tradycją uczniowie klas ósmych posadzili na terenie szkoły pamiątkowe drzewko. W ten sposób rozpoczęli swoje pożegnanie ze szkołą. Mimo, że uczniowie odchodzą pozostawiają po sobie pamiątkę oraz miłe wspomnienia.”