Adrian Chmura
Adrian Chmura z tatą Łukaszem dziś w Warszawie, fot. archiwum prywatne

Adi ze Stargardu zdobył srebro w Warszawie, na ADCC Central European Open 2023

Dobra wiadomość trafiła do naszej redakcji prosto ze stolicy! Adrian Chmura, uczeń stargardzkiej piątki, zajął II miejsce na europejskich mistrzostwach w sztukach walki. Adrian trenuje grappling u Berserkerów.

– Dzisiaj Adrian Chmura, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie, zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy ADCC w Warszawie – informuje Stargard.News Łukasz Chmura, tata 12-letniego Adriana. – Adrian trenuje w Klubie Berserkers Team Stargard pod okiem Tomasza Stasiaka i to niejedyne jego osiągnięcie. Jest również Mistrzem Polski, gdzie lokalnie wygrywa wszystkie zawody.

GRATULACJE ADRIAN!

Czym jest ADCC?

To według Wikipedii Abu Dhabi Combat Club (ADCC) – prekursor i największa na świecie organizacja submission fightingu. Organizator prestiżowego turnieju ADCC World Submission Fighting Championships, w którym rywalizują czołowi grapplerzy świata.

A co to jest submission fighting???

Submission fighting, znane również jako grappling, to forma walki, w której zawodnicy starają się poddać swojego przeciwnika poprzez zastosowanie różnych technik duszenia, dźwigni i kluczy. Jest to popularna dyscyplina w sportach walki, takich jak mieszane sztuki walki (MMA), grappling sportowy, brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) i judo.

Submission fighting koncentruje się na technikach obejmowania, duszenia lub kontrolowania przeciwnika, zamiast na zadawaniu uderzeń czy kopnięć. Celem jest zmuszenie przeciwnika do poddania się, używając różnych technik, które wywierają presję na stawy, mięśnie, lub duszą przeciwnika poprzez zadławienie.

Podstawowymi elementami submission fighting są pozycjonowanie, kontrola i wykorzystanie przeciwnika w różnych sytuacjach, takich jak parter, klincz lub w stójce. Techniki obejmują zarówno ataki, jak i obronę, a zawodnicy starają się przeważać i zdobyć dominację nad przeciwnikiem, aby móc zastosować skuteczną dźwignię lub duszenie.

Sporty oparte na submission fighting wymagają od zawodników zarówno siły fizycznej, jak i umiejętności technicznych. Zawody często odbywają się w formie turniejów, gdzie uczestnicy rywalizują w różnych kategoriach wagowych, starając się zdobyć punkty za poddanie przeciwnika lub za dominację w trakcie walki.

Submission fighting jest nie tylko formą rywalizacji sportowej, ale także jest wykorzystywane w samoobronie, gdzie umiejętność kontrolowania i poddawania przeciwnika może być cennym narzędziem w sytuacjach zagrożenia.

Źródło informacji: ChatGPT