Najładniejszy wieniec
Fot. Sołectwo Dębogard

Agro Pomerania 2022. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy z sołectwa Dębogard pod Kołobrzegiem!

Dziś przed południem na XXXIV Barzkowickich Targach Rolnych Agro Pomerania 2022 rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Główna nagroda trafiła do sołectwa Dębogard w gminie Dygowo, powiat kołobrzeski.

Autorzy przepięknego zwycięskiego wieńca – a pracowało przy nim około 12 osób – nagrodę finansową (1200 zł) chcą przeznaczyć na wyjazd na dożynki wojewódzkie, które odbędą się w Przelewicach za 2 tygodnie – Dożynki Wojewódzkie Pomorza Zachodniego 24-25 września 2022 r.

Do Barzkowic z Dębogardu położonego prawie nad morzem, 8 km od Kołobrzegu, musieli przebyć 140 km. Wrócili już do domu naładowani pozytywną energią.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, to jest coś pięknego! Bardzo nas to motywuje, by pokazać, że jesteśmy, że coś robimy – wyznaje Żaneta Masłowska, która od roku jest sołtysem Dębogardu, wsi zamieszkiwanej przez około 150 osób. – Właśnie tworzymy się jako sołectwo, zakładamy koło gospodyń wiejskich. Działa u nas zespół śpiewaczy Dąbrówka. Mam dobrego nauczyciela, moją poprzedniczkę, która sołtysem była przez 20 lat. Biorę jej rady do siebie. Lubię się angażować, działać dla innych. W naszej miejscowości jest więcej takich osób, które chcą coś robić. Wykonanie wieńca dożynkowego wymaga wiele pracy, zajmuje dużo czasu. Uważam, że należy kultywować tradycję, pokazywać ją naszym dzieciom.

Sołectwo Dębogard na poprzednich targach otrzymało wyróżnienie za wieniec dożynkowy, a w 2018 roku podobnie jak w tym zajęło I miejsce.

Pojechaliśmy wtedy na dożynki prezydenckie do Spały, które teraz odbywają się w Warszawie – wspomina pani Żaneta. – Jeżeli chodzi o targi w Barzkowicach, jeździłam na nie już wcześniej. W tym roku była piękna pogoda, świeciło słońce. Było świetnie!

Pisaliśmy o konkursie: Agro Pomerania 2022. Konkurs na najpiękniejszy wieniec

WYNIKI KONKURSU:

Kategoria: Tradycyjny wieniec dożynkowy

I miejsce sołectwo Dębogard, gmina Dygowo

II miejsce sołectwo Dominikowo, gmina Drawno

III miejsce sołectwo Różańsko, gmina Dębno

Wyróżnienie sołectwo Barnimie, gmina Drawno

Kategoria: Wieniec dożynkowy – forma dowolna

I miejsce sołectwo Strumienno, gmina Bierzwnik

II miejsce sołectwo Lisowo, gmina Chociwel

III miejsce sołectwo Biały Zdrój, gmina Kalisz Pomorski

Wyróżnienie sołectwo Wiechowo, gmina Marianowo