Anna Nowak zdrowie
Fot. KWW Koalicja Obywatelska PO.N IPL ZIELONI

Anna Nowak: Służba zdrowia do reformy – skrócimy kolejki, ułatwimy dostęp do lekarzy

Służba zdrowia to dziedzina szczególnie bliska Annie Nowak, stargardzkiej kandydatce Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Jako pielęgniarka i osoba prowadząca przychodnie, hospicja domowe oraz domową opiekę długoterminową doskonale zdaje sobie sprawę, jakie zmiany w Polsce są potrzebne w tym obszarze.

– Wieloletnia praca z pacjentami pozwoliła mi poznać ich potrzeby i problemy. Wiem, jak wygląda perspektywa człowieka, który jest samotny, często pozbawiony środków do życia, nie mający wiedzy jak odnaleźć się w systemie. Również takie osoby chcę reprezentować w Sejmie – mówi kandydatka.

Anna Nowak na co dzień obserwuje, jak dużym wyzwaniem dla rodzin jest opieka nad seniorami. Według rejestru Naczelnej Izby Lekarskiej, w naszym kraju pracuje 562 czynnych zawodowo geriatrów, a potrzeba ich około 3 tysięcy. Dla porównania internistów jest blisko 30 tysięcy, lekarzy rodzinnych – 12 tysięcy, kardiologów – ponad 5 tysięcy. Program „100 konkretów” zaproponowany przez Koalicję Obywatelską zakłada – dzięki odblokowanym środkom unijnym – zwiększenie dostępności lekarzy geriatrów oraz rozwój opieki długoterminowej.

To będzie obszar, na którym szczególnie zamierzam się skupić jako posłanka, działając w Komisji Zdrowia.

Anna Nowak

Koalicja Obywatelska zamierza wprowadzić również inne zmiany dla pacjentów – łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. – W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki. W tej chwili system kolejkowy pełen jest paradoksów. Niektórzy pacjenci czekają miesiącami na wizytę u lekarza – mówi kandydatka. Czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi skróci się również dzięki zniesieniu limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym.

Fundacja Watch Health Care opublikowała raport na temat kolejek w polskiej służbie zdrowia. Wynika z niego, że w tej chwili, aby uzyskać poradę specjalisty, kobiety muszą poczekać średnio 3,4 miesiąca. Najbardziej oblężone są gabinety endokrynologów – czas oczekiwania wynosi 11 miesięcy. Ponad pół roku czeka się na wizytę u angiologa, chirurga naczyniowego i neurochirurga. Ponad pięć miesięcy – do immunologa, ponad cztery do gastroenterologa dziecięcego.

Anna Nowak mówi również o innych propozycjach Koalicji Obywatelskiej. – Wprowadzimy bon na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym. Przywrócimy opiekę dentystyczną w szkołach podstawowych. Dziś większość polskich dzieci ma problemy z próchnicą – mówi.

Program „100 konkretów” zakłada również stworzenie miejsc pod nazwą Powiatowe Centra Zdrowia, zapewniających powszechny i równy dostęp do diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych.

Materiał KWW Koalicja Obywatelska PO.N IPL ZIELONI