Wystawa Tomasz Rzeszutek
Z lewej praca z plakatu SCK; z prawej Tomasz Rzeszutek w obiektywie Emilii Chanczewskiej

Artystyczna dusza Tomasza Rzeszutka. Nowa wystawa w Galerii 108 SCK

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 roku, o godzinie 18, w Galerii 108 Stargardzkiego Centrum Kultury rozpocznie się wernisaż malarstwa szczecińskiego artysty, Tomasza Rzeszutka. Wstęp wolny.

Tomasz Rzeszutek ostatnio bywał na wernisażach w SCK jako muzyk grający na flecie, klarnecie, harmonijce. Tym razem wystąpi w roli autora prac, które zawisną na ścianach Galerii 108 SCK.

– Rozpadające się gospodarstwo rolne na ulicy Łącznej, które Tomasz Rzeszutek malował 30 lat temu już nie istnieje, na jego miejscu zbudowano osiedle mieszkaniowe. Podobnie stało się z innymi dzikimi miejscami, które malował. Leśne, polne uroczyska zostały przemienione w blokowiska, wysypiska śmieci, plastikowe miejsca „wypoczynku” z przystrzyżonymi trawnikami. Malując pejzaż w naturze starał się zatrzymać na płótnie resztki dzikości jeszcze nie ucywilizowanej przez człowieka. W pejzażach, które artysta prezentuje częstym motywem są stare drzewa – informuje Maciej Dura-Pomarański, rzecznik prasowy Stargardzkiego Centrum Kultury. – Wierzy bowiem, że drzewa są tak samo żywymi istotami jak ludzie i zwierzęta, tylko, że nie mogą uciekać, kiedy pojawia się człowiek z piłą.

Jestem jeszcze z tego pokolenia, które wierzy, że wrażeń i uczuć związanych ze sztuką wykonywaną ręcznie nie zastąpi się wirtualną papką z telefonów i sztuczną inteligencją. Myślę że w czasie tak mało życzliwym dla tego co naturalne moje olejne pejzaże mają istotną, nieprzemijającą wartość i to starałem się przekazać na tej wystawie.

Tomasz Rzeszutek
plakat rzeszutek

Z informacji organizatorów: Tomasz Rzeszutek, szczecinian, urodzony w 1957 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Rysownik i malarz. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej, Związku Polskich Artystów Karykatury. Udział w wielu wystawach zbiorowych i około 20 wystawach indywidualnych. Oprócz pejzażu zajmuje się malarstwem figuratywnym, rodzajowym, asamblażem, od wielu lat maluje cykl obrazów „Mój Jezus”.