pomnik JPII
Pomnik Jana Pawła II w centrum Stargardu. Odsłonięty był 17 lat temu, 2 kwietnia 2006 roku, fot. Emilia Chanczewska

Będą się modlić „szczególnie za tych, którzy inspirowani przez wrogie kościołowi ośrodki, próbują szkalować dobre imię naszego papieża”

W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku w Stargardzie odbędzie się marsz i modlitwa poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II, w 18 rocznicę jego śmierci.

W ostatnim czasie zobaczyć można było nowe, poruszające reportaże i przeczytać książki, rozpatrujące postawę polskiego papieża Jana Pawła II wobec duchownych sprawców pedofilii. Wynika z nich, że papież dobrze wiedział, że w kościele katolickim dochodzi do zbrodni na dzieciach.

Było to Bielmo „Franciszkańska 3”, reportaż Marcina Gutowskiego w programie Czarno na białym TVN24, czy książka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” autorstwa Ekke Overbeeka, holenderskiego dziennikarza i pisarza literatury faktu.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że duchowni kościoła katolickiego mają na swoim sumieniu tysiące skrzywdzonych dzieci. Także stargardzkie parafie skalane są zbrodnią wykorzystania seksualnego małoletnich. Najgłośniejszy z przypadków dotyczy parafii św. Józefa przy kościele św. Jana, gdzie były już ks. Roman B. molestował seksualnie 13-14-letnią wówczas dziewczynkę. Do haniebnych czynów dochodziło – jak ustalił sąd – także na plebanii kościoła św. Jana. Roman B. został skazany na 4 lata więzienia, wydalony ze stanu duchownego, a Towarzystwo Chrystusowe musiało zapłacić milion złotych odszkodowania ofierze oraz płaci jej dożywotnią rentę. Dramatyczne wspomnienia ofiary księdza pedofila ze Stargardu można przeczytać w jej książce pt. „Sama” Katarzyna Nowak. Można też śledzić jej bloga na Facebooku – Ofiara księdza pedofila/ aktywistka/ autorka książki.

Tymczasem środowiska kościelne próbują walczyć o dobre imię polskiego papieża. Także w Stargardzie, w 18 rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2023 roku, zaplanowany jest marsz i modlitwa. Wyruszy sprzed kościoła Miłosierdzia Bożego na osiedlu Zachód o godzinie 15. Parafia nawołuje, by zabrać ze sobą flagi, znicze i przybyć całymi rodzinami.

W emocjonalny sposób o stargardzkich modlitwach w dniu 2 kwietnia informuje proboszcz parafii przy kolegiacie mariackiej:

W przyszłą niedzielę 2.04.2023 w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II zapraszamy na modlitwę przy pomniku Ojca św. o godz. 15.00. Wspólnie pomodlimy się za wszystkich Polaków, szczególnie zaś za tych, którzy inspirowani przez wrogie Kościołowi ośrodki, próbują szkalować dobre imię naszego papieża. Będzie to także nasze dziękczynienie za dar wielkiego Rodaka, który przewodził Kościołowi przez ponad ćwierć wieku.

Z ogłoszeń duszpasterskich kościoła pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie

Wypada wspomnieć, o czy można się dowiedzieć z Wikipedii, że Jan Paweł II, w reakcji na skandal pedofilski w Stanach Zjednoczonych, wezwał w 2002 do Watykanu amerykańskich kardynałów i skrytykował ich za niedostateczne zajmowanie się przestępstwami seksualnymi wobec nieletnich. Bezpośrednią konsekwencją spotkania była Karta Ochrony Dzieci i Młodzieży wydana w czerwcu 2002 przez amerykańską Konferencję Episkopatu. Był to zestaw procedur ustanowionych w celu zwalczania przemocy seksualnej i pomocy ofiarom.