Grabowo

Brawo WY! Akcja sprzątania nad grabowskim jeziorem

W środowy wieczór dwaj wędkarze ze Stargardu, Bartłomiej Piotrowski i Michał Iwanicki, zorganizowali szybką obywatelską akcję sprzątania. Wywiezionych zostało po niej znad jeziora w Grabowie kilkanaście worów śmieci.

W poniedziałek 17 lipca br. na portalu Stargard.News pokazaliśmy, jak wygląda nad jeziorem w Grabowie (jest to teren gminy Stara Dąbrowa).

Zdjęcia i komentarze przekazał do publikacji nasz czytelnik, młody stargardzianin, który określa siebie jako „wkurzony wędkarz, dbający na co dzień o to jezioro”.

Na Facebooku Stargard.News wywiązała się dyskusja, w której głos zabrały także władze gminy.

Powinniśmy razem negować tych, co przyjeżdżają, korzystają ze środowiska i je później zanieczyszczają i proszę mi uwierzyć nie są to leśnicy i mieszkańcy mojej gminy bo my, ja jako mieszkańcy w czynie społecznym kilka razy sprzątaliśmy ten teren. (…) szukać sprawcy nagłaśniać sytuacje i zawstydzać, karać sprawcę, a sprawca to ten co tam przyjeżdża, korzysta i niestety brudzi.

Sylwia Kalmus-Samsel, wójt gminy Stara Dąbrowa

Dwaj inni zapaleni wędkarze ze Stargardu, Bartłomiej Piotrowski i Michał Iwanicki, wzięli sprawę w swoje ręce i szybko zorganizowali akcję sprzątania. Nagłośniliśmy ją na FB Stargard.News. Odbyła się w dzisiejszy wieczór. Kilkanaście worków szybko zapełniło się pozostawionymi nad jeziorem śmieciami, m.in. butelkami po różnych napojach…

Śmieci na Grabowie pozbierane, zaangażowaliśmy swój prywatny czas oraz pieniądze. Podziękowania dla wszystkich, którzy byli, dla których ważne jest Jezioro Grabowskie – relacjonuje jeden z organizatorów, Bartłomiej Piotrowski ze Stargardu. – Było kilka osób, mieszkańcy Stargardu oraz Grabowa, razem z dziećmi. Kolega ma firmę budowlaną i na własny koszt zutylizuje zebrane śmieci.

Apelujemy do wszystkich wypoczywających nad jeziorem o to, by nie zaśmiecali tego pięknego miejsca!

Bartłomiej Piotrowski i Michał Iwanicki

Tymczasem w czwartek przed południem Gmina Kobylanka ogłosiła sobotnią (22.07) akcję sprzątania nad Miedwiem:

Miedwie