Monika Grzegorz Konopczyńscy
Monika i Grzegorz Konopczyńscy podczas Koncertu prezydenckiego Orkiestry Camerata Stargard w kolegiacie 19.06.2022 r., Fot. Emilia Chanczewska

Dyrektor szkoły muzycznej doceniony po śmierci. Odznaczenie odebrała żona

Złoty Krzyż Zasługi nadany został pośmiertnie wieloletniemu dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Stargardzie Grzegorzowi Konopczyńskiemu, za zasługi na rzecz rozwoju edukacji muzycznej. Na środowej sesji Rady Miejskiej odznaczenie odebrała żona, Monika Konopczyńska.

Odznaczenie nadawane przez prezydenta RP przekazał na uroczystej, przedświątecznej sesji Rady Miejskiej w Stargardzie w środę 21 grudnia br. Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski.

W przywołanej przez wicewojewodę nocie czytamy: Grzegorz Konopczyński był wieloletnim dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie. W stargardzkiej szkole muzycznej, od 1989 roku prowadził klasę klarnetu, później również saksofonu. Jego uczniowie osiągali liczne sukcesy na konkursach ogólnopolskich, a wśród absolwentów znajduje się wielu wybitnych muzyków.

To dzięki staraniom Grzegorza Konopczyńskiego w 2005 roku w Stargardzie powołana została również Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia. Powstała wówczas Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie.

W 2014 roku Grzegorz Konopczyński przyczynił się do utworzenia Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Pro Arte”, a w 2018 zainicjował powołanie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stargardzie. Pan Grzegorz był wielbicielem muzyki jazzowej, klasycznej – szczególnie preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha.

– Odznaczenie, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przekazałem na ręce żony zmarłego, Pani Moniki Konopczyńskiej – informuje Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski.