Po 3 latach pandemicznej przerwy wróciło najsmaczniejsze wydarzenie w województwie! Wczoraj w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbył się Festiwal tradycyjnych potraw wigilijnych. Przy stołach zasiadło 60 osób. Oprócz biesiadowania było kolędowanie z Prząśniczką z Pęzina, opłatek, konkurs kulinarny i dużo wiedzy o tradycyjnych potrawach w naszym regionie.
– Świąteczny festiwal stanowi doskonałą okazję do promowania i wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich, które odgrywają doniosłą rolę w aktywizacji lokalnej wspólnoty mieszkańców, a także otwiera możliwości promocji producentom żywności sięgającym po tradycyjne, lokalne receptury – podkreślają organizatorzy spotkania jego ideę.
Rolę gospodarza pełnił wczoraj Dariusz Kłos, dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
– Mój śp. dziadek pochodzący z Kresów, ze wsi pod Wilnem, przywiózł stamtąd potrawę zwaną „podkładką”, która składała się z mąki, mleka, cebuli, boczku, przypraw – wspominał Dariusz Kłos, dyrektor ZODR w Barzkowicach. – Pychota! Ale i bomba kaloryczna, od której brzuch rośnie… Dlatego nie jem jej od lat, ale gdybym miał ją dziś zrobić zrobiłbym to z zamkniętymi oczyma, bo dziadek mnie tego nauczył. Nauczył mnie też robić placki, również bardzo kaloryczne. Plusem tego, że ludzie tutaj z różnych stron przyjeżdżali jest to, że możemy swoje kulinarne tradycje wymieszać. Świat tych tradycji jest wciąż do odkrycia, co okazało się np. niedawno na naszym studyjnym wyjeździe w Świętokrzyskie, gdzie rozmawialiśmy o potrawach wigilijnych i usłyszeliśmy o dwóch całkiem u nas nieznanych.
Przed tradycyjnym opłatkiem krótkie kazanie wygłosił ks. Mariusz Śpiewak z parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Barzkowicach.
Dla wszystkich biesiadników przygrywał i śpiewał świąteczne pieśni Zespół Pieśni i Tańca Prząśniczka z Pęzina.
ALBUM zdjęć znajdziesz na naszym Facebooku.
W trakcie Festiwalu odbył się smakowity konkurs „Potrawa wigilijna – produktem regionalnym i tradycyjnym”, którego celem jest prezentacja potraw oraz produktów na stół świąteczny, połączona z pielęgnowaniem tradycji bożonarodzeniowych.
Do konkursu zgłoszonych zostało aż 20 potraw. Były to:
- Bożena Jaszczowska – gospodarstwo ekologiczne SEDINA – bigos wigilijny
- Ryszard Jaszczowski – gospodarstwo ekologiczne SEDINA – kapusta z grochem wigilijna
- Teresa Wojciechowska, KGW Żarowo – piernikowe ciasteczka
- Elżbieta Jankowska, KGW Żarowo – gałąź wigilijna
- Maria Krakowiak, Jadwiga Goździuk, Małgorzata Czyż, Jolanta Lipińska, KGW Sulino – ryba po grecku
- Edyta Krzyśko, Renata Ziętek, Iwona Smółka, Beata Jurczyk, KGW w Strzebielewie – karp w galarecie
- Teresa Niżałowska, KGW Lisowo – ryba po grecku
- Anna Penczak, KGW Lisowo – śledź w cebulce z orzechami
- Grażyna Kaczmarek, KGW Smoleń – kulebiak
- Aleksandra Aloksa, Lena Kaczmarek, KGW Smoleń – śledzie wigilijne
- Wioletta Zientek, Jan Haracewiat, Małgorzata Diak, KGW Rogowianie – gołąbki ziemniaczane na bogato z sosem grzybowym
- Paulina Mazur, Janina Piotrowska, KGW „Dziesiątka” w Krąpieli – piernik staropolski
- Renata Barszcz, KGW „Słodzianki” Słodkowo – pierogi z kapustą i grzybami
- Elżbieta Atłachowicz, Halina Fortalska, KGW „Słodzianki” Słodkowo – piernik
- Ewa Nowińska, KGW Morzyczyn – Zieleniewo – paszteciki wigilijne krucho drożdżowe z nadzieniem grzybowym
- Barbara Starczyk, Wanda Laszkiewicz, KGW Morzyczyn – Zieleniewo – pierniczki miedwiańskie
- Anna Rybicka, Elwira Pokrzywniak, Grażyna Konina, Danuta Tomczak, KGW w Grzędzicach – szczupak faszerowany
- Elwira Zych, Emilia Mądrawska, Andżelika Grzelak, KGW Kania – lin w galarecie
- Henryka Kołacka, KGW „Jarzębina” Dobropole Pyrzyckie – pierogi serowo-ziemniaczane
- Edyta Szymańska, KGW „Jarzębina” Dobropole Pyrzyckie – gołąbki jarskie z pieczarkami
Nie miały łatwego zadania obradujące w jury Beata Wilk, zastępczyni dyrektora ZODR Barzkowice, główna księgowa ZODR Beata Pyfel, Agnieszka Widawska z oddziału KRUS Koszalin i Karolina Rogacka z oddziału KOWR Szczecin. Musiały spróbować wszystkich 20 potraw! Przyznały wyróżnienia i nagrody:
WYRÓŻNIENIA:
1 KGW Dobropole Pyrzyckie za jarskie gołąbki z pieczarkami
2 KGW Smoleń za śledzie wigilijne
3 KGW Morzyczyn – Zieleniewo za wigilijne paszteciki
4 KGW Krąpiel za staropolski piernik
5 KGW Strzebielewo za karpia w galarecie
NAGRODY:
I KGW Grzędzice za faszerowanego szczupaka
II KGW Słodkowo za piernik
III KGW Rogowo za ziemniaczane gołąbki na bogato
– Wszyscy jesteście wygrani, bo zaprezentowaliście swoje wspaniałe, tradycyjne potrawy – podkreślał Dariusz Kłos, dyrektor ZODR. – Zapraszamy za rok, ale pamiętajcie, że jesteśmy dla was dostępni przez cały rok!
Podczas spotkania przeprowadzona została prelekcja „Produkt tradycyjny promocją Pomorza Zachodniego”. Agnieszka Kołodziej Z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie szczegółowo przedstawiła 57 produktów tradycyjnych naszego województwa, wśród których jest jeden regionalny – unijny i jest to miód drahimski. Są wśród nich potrawy, napoje, ale i m.in. ryby, np. sieja miedwiańska.
Irena Śmiałek z Koszalina przedstawiła swoje ciastka, korzenne jeżyki Ignaśki, które smakiem przypominają kaziukowe serca z Wileńszczyzny.
Wszyscy uczestnicy tego miłego i mega smacznego spotkania w ZODR Barzkowice, w tym redakcja Stargard.News, otrzymali ładne, pamiątkowe dyplomy, pięknie zapakowane miody. A podczas prelekcji rozdawany był paprykarz szczeciński.
Spotkanie patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, współorganizował i współfinansował ją Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Dofinansowali je Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund oraz Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, partnerem była ARiMR OR w Szczecinie, zaś fundatorami nagród: Zachodniopomorska Izba Rolnicza, Powiat Stargardzki, KRUS OR w Koszalinie, KOWR OT w Szczecinie.
Wesołych i smacznych świąt! 🙂