Promocja albumu Stargard
Fot. Emilia Chanczewska

Fotograficzna opowieść o Stargardzie

W Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu dziś po południu odbyła się promocja albumu fotograficznego ze zdjęciami szczecińskiego fotografika Marka Czasnojcia. Wydawnictwo w całości poświęcone jest Stargardowi.

Ponad 100 stron, okładka twarda, a w środku zdjęcia i teksty autorstwa Marka Czasnojcia ze Szczecina. Zdjęcia są kolorowe, niektóre robione z lotu ptaka. Pierwsze to tablica drogowa z napisem Stargard, ostatnie to tablica wyjazdowa z miasta, z przekreśloną nazwą Stargard. Następnie pokazane są sztandarowe stargardzkie zabytki, inwestycje (m.in. AquaStar), nowe drogi oraz okolice, utrwalona przez Marka Czasnojcia piękna przyroda powiatu stargardzkiego. Znalazły się tam także ujęcia z wydarzeń, np. Barzkowickich Targów Rolnych Agro Pomerania 2009 (Agro Pomerania 2022 akurat zaczyna się jutro!).

Według mnie ten album jest fotograficzną opowieścią o Stargardzie, widzę świadomy wybór zdjęć, czego efektem jest spójność wydawnictwa – mówiła Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej, która moderowała dzisiejsze spotkanie w Piwnicy TPS. – Trochę brakuje mi jednak ujęć, na których jest człowiek.

Zależało mi, by te zdjęcia były ponadczasowe, by przede wszystkim dawały obraz epoki – mówił Marek Czasnojć, autor albumu. – By pokazać na przykład, że wokół Stargardu to już nie są same wiejskie, polne drogi, ale nowoczesne arterie komunikacyjne.

O AUTORZE: Marek Czasnojć jest znanym polskim artystą fotografikiem, dziennikarzem mieszkającym w Szczecinie. Autor wielu publikacji poświęconych Pomorzu Zachodniemu, głównie związanych z tematyką morską. Ma na swym koncie albumy regionalne, ukazujące małe miasta i porty Zachodniego Wybrzeża.

Stargard, do niedawna Stargard Szczeciński, bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych miast Pomorza Zachodniego. Dla fotografa stanowi szczególnie „smakowity kąsek”, chociażby ze względu na nagromadzenie na niewielkiej przestrzeni prawdziwych perełek architektury, głównie gotyku ceglanego – znakomicie zachowanego i eksponowanego. Przykładem są okalające Stare Miasto mury obronne z licznymi basztami i bastejami. Kolegiata NMP Królowej Świata uznawana jest za najpiękniejszy kościół gotycki w tej części Europy. W moim ponad sześćdziesięcioletnim życiu zawodowym Stargard miał specjalne miejsce. Zawsze z dużą dozą ciekawości odwiedzałem to miasto, zawsze odnajdywałem coś nowego i godnego fotografowania. W latach 60. ubiegłego wieku z gruzów wyrosło miasto. Nie obeszło się bez „grzechów” ówczesnej architektury PRL-u, gdzie w sąsiedztwie gotyku wyrastała „wielka płyta”, ale i to z czasem wtopiło się w tę trudną i burzliwą historię miasta. Dla fotografa, można powiedzieć, raj. Miasto, „które samo się fotografuje”.Stargard – miasto do życia…

Marek Czasnojć

Nasza zapowiedź: Stargard, „miasto, które samo się fotografuje”. Książnica zaprasza na prezentację albumu ze zdjęciami miasta

Wydawcą albumu „Stargard” jest wydawnictwo ZAPOL Sobczyk Spółka Komandytowa.

Dziś w Piwnicy TPS była okazja zakupić album „Stargard” w promocyjnej cenie 40 zł, podczas gdy cena regularna tego wydawnictwa to 55 zł.