Badania dla panów

Hej, stargardzianinie! Masz jaja? Przebadaj się za darmo

W najbliższą sobotę, 3 grudnia 2022 roku, w godzinach 12-18, w stargardzkim centrum sportu i rekreacji AquaStar przy ul. Szczecińskiej 35 Stowarzyszenie Fizjosport organizuje bezpłatne badania USG jąder i testy PSA dla mężczyzn.

Badania będą odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim w holu AquaStar. Badania USG jąder przeprowadzi lekarz specjalista urolog Remigiusz Stamirowski. Testy PSA przeprowadzą członkowie Stowarzyszenia Edukacja-Zdrowie-Aktywność ze Stargardu.

Profilaktyka nowotworowa Męskie Zdrowie Stargard 2022

Badania przesiewowe w kierunku raka jądra, w kierunku raka prostaty dla mieszkańców Stargardu.

Jak często słyszałeś hasło „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”? Wpajane od dziecka i szumnie wygłaszane, a jednak wciąż bardzo niewiele z nas zapomina o sobie, o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. Niestety zbyt często dowiadujemy się o chorobach zbyt późno, dlatego tak ważnym jest PROFILAKTYKA, EDUKACJA I DOBRY PRZYKŁAD. Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowe i lepsze życie.

Szczecińskie Stowarzyszenie Fizjosport od 5 lat realizuje cel jakim jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Wpisując się w międzynarodową akcję Movember. W skrócie akcja polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie (nazwa jest zbitką dwóch angielskich wyrazów moustache – wąsy i november – listopad), a zapuszczenie wąsa ma sprowokować do rozmowy o męskich nowotworach.

Celem akcji jest:

 • Promowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty.
 • Realizacja badań przesiewowych z użyciem ultrasonografów pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów jądra.
 • Realizacja badań przesiewowych z użyciem testów jakościowych poziomu PSA we krwi pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

Dlaczego prowadzona jest akcja?

 • Na raka jądra zapada w Polsce 2.000 mężczyzn rocznie. Co 40 godzin jeden z nich umiera. Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność na nowotwór jądra (15% przy średniej w UE 5%) wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów.
 • Na raka prostaty zapada w Polsce ponad 15.000 mężczyzn rocznie. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

Co nas wyróżnia? Badania!

 • Jako jedyna instytucja na świecie prowadzimy przesiewowe badania dla mężczyzn w ramach międzynarodowego ruchu Movember.
 • Dotychczas podczas ostatnich 2 edycji przebadaliśmy ponad 1.500 mężczyzn, wykryliśmy 8 nowotworów.

Jak przebiega badanie?

 • Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie
  wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z
  obrazem zmian. Badania USG jąder wykonujemy u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.
 • Badanie PSA to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca i pozwala ono na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy, czy też nie. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu czy pojawienia się nowotworu. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego.
 • Do badania nie trzeba być na czczo.
 • Wyniki dostępne są po 10 minutach.
 • Ilość dostępnych testów jest ograniczona.
 • Badania PSA są dla panów powyżej 45 roku życia.
 • Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter badań.

Parterami udzielającymi wsparcia z zakresu przeprowadzenia badań są:

 • Specjalista urolog lek. Remigiusz Stamirowski, oraz członkowie Stowarzyszenia Edukacja-Zdrowie-Aktywność ze Stargardu
 • Firma Spod Med

Współorganizatorami wydarzenia są:

 • Gmina Miasto Stargard
 • AquaStar – stargardzkie centrum sportu i rekreacji OSiR Stargard sp. z o.o.
 • Stowarzyszenie Edukacja-Zdrowie-Aktywność ze Stargardu

Pomysłodawcami akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Fundacja Kapitan Światełko organizator akcji Mosznowładcy, a organizatorem w Stargardzie jest Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji Męskie Zdrowie.