Wiadukty w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Jeszcze długo poczekamy na koniec przebudowy wiaduktów w Stargardzie

Właśnie minęły 3 lata od rozpoczęcia przebudowy wiaduktów na terenie Stargardu. Dzisiaj inwestycja PKP PLK powinna zbliżać się do końca, ale tak nie jest. Mieszkańcom przyjdzie poczekać na jej finał jeszcze jakieś dwa lata.

2 grudnia 2019 roku zamknięta została po raz pierwszy droga pod wiaduktem w centrum Stargardu, w związku z inwestycją PKP PLK na terenie Stargardu. Trzy lata od rozpoczęcia prac nie widać ich końca. Trzy lata temu PKP PLK zapowiadały zakończenie inwestycji w połowie 2023 roku. Ten termin nie zostanie dotrzymany.

Poprosiliśmy rzecznika PKP PLK o informacje, w ilu procentach przebudowa poszczególnych wiaduktów została zrealizowana. Mamy odpowiedź.

Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A. informuje, że:

  • Wiadukt przy ulicy Składowej – ukończono połowę wiaduktu
  • Wiadukt ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej – do końca roku 2022 zakończona zostanie połowa wiaduktu
  • Wiadukt przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego – ukończono połowę wiaduktu
  • Wiadukt przy ulicy Bogusława IV – do końca I kwartału 2023 zakończona zostanie połowa wiaduktu

Stargardzianie mają dość tej inwestycji. Od trzech lat ruch, zarówno pojazdów, jak i pieszych, jest mocno utrudniony. Etapami zamykane są drogi i przejścia pod wiaduktami. Obecnie całkowicie zamknięta dla ruchu jest droga pod wiaduktem przy ulicy Bogusława IV. Pod wiaduktem przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej przejście po jednej stronie jest zamknięte. Od 12 grudnia nie będzie można korzystać z tymczasowego przejścia od strony centrum przesiadkowego na peron 2 dworca kolejowego. Inwestycja PKP PLK to bowiem nie tylko przebudowa wiaduktów, ale i remont peronów dworca.

W 2020 roku PKP PLK zapowiadały, że całkowicie przebudowany wiadukt w centrum Stargardu przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego i droga pod nim zostaną przywrócone do użytku od pierwszego kwartału 2023 roku. Termin ten zbliża się wielkimi krokami, a wciąż nie ruszyła rozbiórka drugiej połówki tego wiaduktu. Wcześniej miały zakończyć się prace na pozostałych trzech wiaduktach przebudowywanych w ramach inwestycji PKP PLK. Jak wiadomo, to także jest nierealne. Trudno się więc dziwić, że mieszkańcy się denerwują. Utrudnienia jeszcze potrwają.

Rzecznikowi PKP PLK zadaliśmy jeszcze jedno pytanie. Jaki jest na dzisiaj planowany termin zakończenia przebudowy czterech wiaduktów na terenie Stargardu?

Obecnie planowany termin zakończenia prac na stacji w Stargardzie, w tym zakończenia przebudowy czterech wiaduktów, to druga połowa 2024 roku

Bartosz Pietrzykowski, PKP PLK

Przebudowa wiaduktów na terenie Stargardu, a także remont peronów dworca kolejowego w Stargardzie, to element modernizacji linii kolejowej między Poznaniem a Szczecinem.