Most na rzece Inie w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Poprawiają most w Stargardzie. Utrudnienia w ruchu pojazdów i pieszych

Ponad miesiąc mogą potrwać prace rozpoczęte w tym tygodniu na Obwodnicy Staromiejskiej w Stargardzie. Wykonywana jest tam dylatacja na moście nad rzeką Iną.

Roboty rozpoczęły się w miniony poniedziałek. Kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Na Obwodnicy Staromiejskiej obowiązuje ruch wahadłowy pojazdów. Uruchomiona została tymczasowa sygnalizacja świetlna. Wprowadzono zakaz poruszania się pieszych chodnikiem na moście. Piesi powinni przechodzić ulicami Królowej Jadwigi i Wiejską.

W ramach rozpoczętych już prac powstaną szczeliny, które oddzielą różne elementy mostu, dzięki czemu każdy z nich sam przenosić będzie obciążenia, co w założeniu ma zmniejszyć ryzyko powstawania przeciążeń i uszkodzeń mostu.

Informacje na temat inwestycji na Obwodnicy Staromiejskiej przekazał też stargardzki magistrat.

– Dylatacja bitumiczna wykonywana jest między innymi w mostach i drogach – informuje Urząd Miejski w Stargardzie. – Taką konstrukcję wypełnia materiał elastyczny, dzięki któremu możliwy jest kontrolowany ruch. Dzięki temu w mostach zapobiega się pękaniu płyty i kompensuje obciążenia spowodowane przez ruch pojazdów. Dylatacja jest również ważna ze względu na zmiany temperatury. To istotny element zapewniający bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom – kierowcom, pieszym oraz rowerzystom.

Most na rzece Inie w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Prace mogą potrwać ponad miesiąc. Koszt inwestycji to niespełna 130 tysięcy złotych.

– W ramach inwestycji w obiekcie wykuta zostanie nisza, w której znajdzie się specjalne urządzenie – czytamy w informacji na stronie internetowej Miasta Stargard. – Wykonawca ustabilizuje je, zabezpieczy i zrobi odpowiednią izolację. Na koniec położony zostanie asfalt. Całość powinna być gotowa najpóźniej w czerwcu. W czasie robót most jest przejezdny. Kierowcy muszą jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i zwróceniu uwagi na oznakowanie.