111krew
Fot. Wojskowy Klub HDK PCK "Saper" Stargard

Krew latem potrzebna jest bardziej

Honorowi krwiodawcy ze Stargardu na miejscu – przy ul. Staszica 16 – na donacje zgłaszać się mogą w poniedziałki lub piątki. W pozostałe dni tygodnia jeżdżą do Szczecina. Alternatywą są też ekipowe pobory, w mobilnych punktach poboru krwi w innych miastach.

Bezpieczniej i bardziej komfortowo. Do Stargardu wrócił stały punkt pobierania krwi. Działa w poniedziałki i piątki, przy ul. Staszica 16 – pisałam już prawie rok temu, na koniec sierpnia 2021 roku.

Stacjonarny punkt pobierania krwi w Stargardzie, prowadzony przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, od początku działa dwa dni w tygodniu, w poniedziałki i piątki, w godzinach 8.45 – 12.15. Jak zapowiadały na otwarciu stargardzkie władze, gdy zainteresowanie oddawaniem krwi znacznie się zwiększy, punkt otwarty będzie częściej. Tak się jednak dotąd nie stało.

W poniedziałki jest o wiele więcej osób, niż w piątki, co ma związek z przywilejem 2 dni wolnych po donacji.

Dlatego dużo osób ze Stargardu jeździ w czwartki do Szczecina, ostatnio byłem przy Staszica w poniedziałek, krew oddało prawie 40 osób, byłem też w piątek około godziny 10.30, byłem dziesiąty i praktycznie wszedłem z marszu, byłem 10 tak około godziny 10.30 i praktycznie wszedłem z marszu, a Za mną przyszło jeszcze kilka osób – opowiada Jacek Łagiewka, prezes wojskowego klubu HDK PCK Saper Stargard, członek zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Stargardzie, a przede wszystkim stargardzki krwiodawca z ponad 20-letnim stażem. – Szacuję, że w Stargardzie w poniedziałek jest 30-40 dawców, a w piątek 15-20. Nasi klubowicze dają radę i większość przed urlopami udaje się do stacji. Tak było przez ostatnie dwa piątki i poniedziałek tydzień temu. Zawsze kilku z nas było.

Lato to trudny czas, jeżeli chodzi o donacje.

Faktycznie, to okres dużego zapotrzebowania na składniki krwi – przyznaje Anna Lipińska, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. – Do zabezpieczenia pacjentów przewlekle chorych dochodzą nagłe przetoczenia krwi, związane z wypadkami drogowymi, a my przecież jesteśmy rejonem o wzmożonym ruchu turystycznym, szczególnie w kierunku morza. Także Stargard jest przy drodze szybkiego ruchu. Dlatego, biorąc pod uwagę przypadki, gdy pacjent pilnie wymaga przetoczenia, najbardziej pożądana jest grupa pierwszego rzutu, czyli 0. I na krew tej grupy jest zwiększone zapotrzebowanie. Także na krew grupy A, gdyż jest najpopularniejsza w naszym społeczeństwie. Nie oznacza to oczywiście, że niepotrzebna jest krew grupy B czy AB. Jeden biorca wymaga krwi pobranej od 2-3 dawców. Dlatego musi być stały dopływ krwi.

Anna Lipińska zaprasza krwiodawców na internetową stronę RCKiK Szczecin, gdzie na bieżąco publikowane jest zapotrzebowanie na krew, okresowe niedobory na którąś z grup.

W Stargardzie póki co można oddawać stacjonarnie krew w poniedziałki i w piątki, dawcy którzy chcą oddać krew w inny dzień mogą przyjeżdżać do Szczecina, mamy też akcje wyjazdowe – mówi Anna Lipińska. – Jeżeli ktoś chciałby zorganizować całą grupę, zapraszam do kontaktu! Okres wakacji to czas wyjazdów, także dlatego trudniej o krew. Dlatego by utrzymać ciągłość krwi dostarczanej pacjentom apelujemy do tych, którzy jeszcze nigdy jej nie oddawali. To dobry moment, by podjąć taką decyzję. Towarzyszą temu przywileje, ale przede wszystkim świadomość ratowania innym życia, co podkreślają nasi krwiodawcy.

PRZYPOMINAMY!!! Poniedziałki i piątki, w godzinach 8.45 – 12.15, oddać krew można przy ul. Staszica 16 (teren szpitala rehabilitacyjnego).