Prace w Żelewie
Prace badawcze w nadmiedwiańskim Żelewie, fot. Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego

Ktoś rozkopuje dawne groby! Nad Miedwiem pracują archeolodzy. Ich stanowiska są tam okradane

W nadmiedwiańskim Żelewie badacze, pod wodzą dr Katarzyny Ślusarskiej z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadzą prace wykopaliskowe. Utrudniane są przez nieznanych sprawców, którzy rozkopują i okradają stanowiska badawcze. Sprawa została zgłoszona na policję.

Prace wykopaliskowe na stanowisku w Żelewie (gmina Stare Czarnowo, powiat gryfiński) trwają od końca czerwca. Badaniami kieruje dr Katarzyna Ślusarska z Katedry Archeologii US. To część dużego projektu badawczego realizowanego przez Katedra Archeologii US z Cal Poly Humboldt i Slavia Project – jak informuje Katedra Archeologii US na swoim Facebooku, gdzie oglądać można na bieżąco fotorelacje z badań.

– Zawsze bardzo chętnie witamy gości odwiedzających nas na stanowisku, w godzinach naszej pracy. Odwiedzający nas mogą liczyć na oprowadzenie, opowieść o stanowisku i naszej pracy – zapewniają badacze. – Niestety, już drugi raz spotyka nas niezwykle przykra i bulwersująca sytuacja. Dwa tygodnie temu doszło do pierwszego zniszczenia stanowiska – ktoś rozkopał jeden z grobów. Wczoraj zdarzyła się sytuacja podobna – ktoś rozkopał obiekt i ukradł jedną z fotopułapek. Sprawa została zgłoszona i cała dokumentacja fotograficzna została przekazana Policji. Jeśli ktoś ma informację odnośnie tych zdarzeń prosimy o kontakt z Powiatową Komendą Policji w Gryfinie.

Archeolodzy przypominają, że Ustawa o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami definiuje zniszczenie zabytku jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

– W tym przypadku chodzi nie tylko o zniszczenie zabytku, ale zbezczeszczenie miejsca pochówku, które opisuje artykuł 262 Kodeksu Karnego – wyjaśniają.

W obecnie trwających badaniach nie biorą udziału stargardzcy badacze, ale wcześniej tam działali.

– MAH jakiś czas temu prowadziło tam badania sondażowe na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – przypomina dr Monika Ogiewa-Sejnota kierująca działem Historii i Badań nad Społecznością Lokalną Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, która wczoraj przekazała Stargard.News bulwersującą sprawę z Żelewa.

Warto dodać, że od 2019 r. kierownikiem Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym US jest dr hab. Marcin Majewski, prof. US, stargardzianom znany jako wieloletni dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.