autobus elektryczny
Testowy autobus na ulicy Czarnieckiego, fot. Emilia Chanczewska

Może nim jechać 120 pasażerów naraz

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Stargardzie dziś dało oficjalny komunikat i garść interesujących informacji o „elektryku”, który testowany jest na ulicach miasta już od ponad tygodnia.

Od 4 kwietnia br. MPK Sp. z o. o. w Stargardzie użytkuje autobus przegubowy o napędzie elektrycznym. Testowany autobus, to MAN Lion’s City 18 E z napędem elektrycznym, który na targach w Hanowerze otrzymał tytuł „Bus of the Year 2023″. Jest to kolejna nagroda, którą otrzymała ta generacja autobusów miejskich firmy MAN, po przyznanej w 2019 roku nagrodzie „iF Design Award”.

Stargard.News pokazał na swoim FACEBOOKU ten pojazd już w pierwszy dzień jego działania w Stargardzie. Wzbudził on duże zainteresowanie naszych czytelników.

Testowy autobus ma 18 metrów długości i 40 miejsc siedzących oraz 80 stojących. Zamontowany na dachu system bateryjny, oparty na technologii ogniw litowo-jonowych (NMC) – 8 akumulatorów o łącznej mocy 640 kWh zasila dwa silniki centralne na drugiej i trzeciej osi autobusu. Dwa silniki zwiększają możliwość odzyskiwania energii podczas hamowania z wykorzystaniem systemu rekuperacji. Obie napędowe osie autobusu są zsynchronizowane elektronicznie w celu umożliwienia rozdzielenia momentu napędowego np. w sytuacji poślizgu – zapewniając większą stabilność i bezpieczeństwo jazdy po mokrych odcinkach trasy. Autobus może wykonywać zadania przewozowe bez konieczności doładowywania baterii w ciągu dnia na trasie do około 350 km.

Autobus jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poczucie przestronności wewnątrz autobusu dają duże okna, znacznie większe od zastosowanych w innych tej wielkości pojazdach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkim tapicerowaniu.

Testy autobusu potrwają do 23 kwietnia br. Zachęcamy zatem naszych pasażerów, aby skorzystali z możliwości być może niektórzy po raz pierwszy, przejechania się autobusem, w którym jedynym źródłem hałasu jest szum toczących się kół i wiatru.

MPK Stargard

INFORMACJE: MPK STARGARD

Mniejszy autobus elektryczny testowany był w Stargardzie w maju 2022 roku.