Osiedle Pyrzyckie w Stargardzie mural Pileckiego
Fot. Grzegorz Drążek

Mural w Stargardzie budzi emocje. Chodzi o bramę z Auschwitz

Na budynku mieszkalnym na osiedlu Pyrzyckim powstaje mural z rotmistrzem Witoldem Pileckim. Nie wszystkim podoba się wymalowanie bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Niech kłuje ludzi w oczy – odpowiada Krzysztof Sosin z Polskiego Klubu Patriotycznego w Stargardzie.

Osiedle Pyrzyckie w Stargardzie mural Pileckiego
Fot. Grzegorz Drążek

W minioną środę poinformowaliśmy czytelników o nowym muralu powstającym na ścianie budynku mieszkalnego przy ulicy Witolda Pileckiego na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie. Mural nabiera kształtów i dzisiaj widać już sporo jego elementów. Jeden z nich wzbudza emocje.

– Sam pomysł uważam za świetny, wizerunek Witolda Pileckiego też zapowiada się bardzo ładnie, ale już wciskanie patetycznych haseł jest dla mnie przesadą – to jedna z opinii mieszkańców osiedla Pyrzyckiego.

Nie każdemu podoba się wymalowanie na ścianie budynku mieszkalnego bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z niemieckim napisem „Arbeit Macht Frei”.

Czy naprawdę nie można było zostać przy samym wizerunku postaci? Kto dokładnie zadecydował o ostatecznym wyglądzie muralu? – pyta jedna z mieszkanek.

Malowany jeszcze fragment bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau ma być nawiązaniem do ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z tego obozu. Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Pileckiego, „Pilecki uciekł z obozu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku wraz z dwoma więźniami: Janem Redzejem oraz Edwardem Ciesielskim”.

Osiedle Pyrzyckie w Stargardzie mural Pileckiego
Fot. Grzegorz Drążek

Pomysłodawczynią muralu z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego jest Elżbieta Mochocka, radna powiatowa, która mieszka w tym bloku. Do realizacji pomysłu włączył się Krzysztof Sosin z Polskiego Klubu Patriotycznego w Stargardzie, radny miejski. Pani Elżbieta w sprawie obozowej bramy odsyła do pana Krzysztofa. To on konsultował powstanie muralu patriotycznego z Instytutem Pamięci Narodowej. IPN poniesie prawie 50 procent kosztów stworzenia malunku na budynku mieszkalnym na osiedlu Pyrzyckim w Stargardzie i miał wpływ na to, co mural będzie zawierał.

– My zaproponowaliśmy, co będzie zawierał mural i konsultowaliśmy to z IPN-em. Niech ta brama niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz kłuje ludzi w oczy, żeby pamiętali, dla kogo został stworzony ten obóz – mówi Krzysztof Sosin, prezes Polskiego Klubu Patriotycznego w Stargardzie. – Witold Pilecki jest chyba jedyną osobą, która dobrowolnie tam trafiła, założyła w nim ruch oporu, a później uciekła i napisała raport, który został zlekceważony. Symbol bramy z tym kłamliwym napisem jest uzasadniony na muralu upamiętniającym Pileckiego.

Autorem muralu patriotycznego na ścianie budynku mieszkalnego przy ulicy Witolda Pileckiego jest Maciej Kreda Jurkiewicz ze Szczecina. To kolejny jego projekt realizowany w Stargardzie. Wcześniej stworzył on mural na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie. Prezentacja muralu planowana jest na 25 maja, w dniu 76 rocznicy śmierci Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, skazanego w 1948 roku na śmierć przez władze komunistyczne Polski Ludowej.