Oczyszczalnia z lotu ptaka
Fot. Grzegorz Rybaczuk, radny Rady Miejskiej w Stargardzie

Na ratunek Inie! Jest 20 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Stargardzie

Stargard pozyskał 20 milionów złotych na budowę przepompowni, czwartego syfonu pod rzeką Iną oraz adaptację obiektów na przyjęcie dodatkowych ścieków. Ma to mieć wpływ na ochronę wody w Inie przed zanieczyszczeniami.

Obecnie w wyniku ulewnego lub długotrwałego deszczu miejska kanalizacja szybko robi się niedrożna. Przez przelewy burzowe ścieki dostają się do rzeki Iny, zatruwając jej wody.

Dobrą informację o pieniądzach przyznanych oczyszczalni jako pierwszy podał w piątek 10.11, na swoim Facebooku Grzegorz Rybaczuk z Rady Miejskiej w Stargardzie.

– 20 000 000 zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Stargardzie – czytamy na stronie Grzegorz Rybaczuk – radny miasta Stargard. – Dzięki pozyskaniu środków z Rządowy Fundusz Polski Ład zwiększy się pojemność zbiorników retencyjnych oraz zostanie wybudowany nowy system pomp plus syfon.

O potwierdzenie informacji oraz więcej szczegółów zwróciliśmy się do spółki Wody Miejskie Stargard.

– Gmina Miasto Stargard pozyskało środki w wysokości 20 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych na zadanie Budowa przepompowni nadmiarowej ścieków wraz z adaptacją obiektów kubaturowych i wykonaniem niezbędnych urządzeń na terenie oczyszczalni ścieków w Stargardzie – potwierdza Stargard.News Radosław Kalisz, kierownik Pionu Techniczno-Eksploatacyjnego w stargardzkiej spółce Wody Miejskie. – Spółka na mocy porozumienia z miastem będzie inwestorem zastępczym, który przeprowadzi postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy w formule zaprojektuj i wybuduj. Czas realizacji od wyłonienia wykonawcy, to 30 miesięcy.

Jak informują Wody Miejskie, zadanie pn. Budowa przepompowni nadmiarowej ścieków wraz z adaptacją obiektów kubaturowych i wykonaniem niezbędnych urządzeń na terenie oczyszczalni ścieków w Stargardzie przewiduje:

  • budowę wysokowydajnej przepompowni,
  • adaptację istniejących obiektów kubaturowych umożliwiających przyjęcie ok. 28 tys. m3 dodatkowych ścieków nadmiarowych,
  • budowę czwartego syfonu pod rzeką Iną.

– Celem zadania jest dodatkowa ochrona wód rzeki Iny przed zanieczyszczeniami, a sama realizacja inwestycji przyczyni się do zminimalizowania zrzutów ścieków deszczowych do rzeki Iny podczas nawalnych lub długotrwałych opadów atmosferycznych – dodaje Radosław Kalisz ze spółki Wody Miejskie Stargard.