Wystawa roczna Bramy
Na wernisażu, Fot. Emilia Chanczewska

Następne dzieła powstaną na Cyprze?

Czwartkowy wieczorny wernisaż w Galerii Sztuki Brama zamknął obchody 30-lecia Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama. Na wystawie rocznej w Bramie Wałowej prace pokazało 21 twórców.

Przy okazji otwarcia rocznej wystawy Bramy padły bardzo ciekawe deklaracje. Że w Stargardzie trwają przymiarki do stworzenia ogólnodostępnej miejskiej galerii, a Bramowicze planują kolejny plener malarski spędzić na egzotycznym Cyprze.

– Zamykamy obchody 30-lecia działalności naszego stowarzyszenia i zaczynamy nowe – mówiła wczoraj na wernisażu Ludmiła Sabadini, prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama, która zaskoczyła wszystkich jasnymi włosami. – Prace, które teraz tutaj pokazujemy, to nasze świeże spojrzenie na sztukę. I można zobaczyć jak bardzo różnie można ją interpretować, jak różnie można przedstawiać swoje emocje. Zawsze się cieszę z tej różnorodności. Po ostatniej, monochromatycznej wystawie, wybuchliśmy feerią barw. Na wystawie zbiorowej każdy może znaleźć coś dla siebie.

A oglądać można obrazy olejne, akwarele, fotografie, a także pierzaste skrzydła, których autorka Aneta Małek związana jest obecnie z Cyprem i dzięki temu jest szansa, by artyści Bramy poszukali tam natchnienia i spędzili nad Morzem Śródziemnym malarski plener.

Wystawę roczną otworzyli Iwona Wiśniewska stargardzki starosta i Rafał Zając prezydent Stargardu. Gratulowali artystom 30 lat działalności i efektów pracy w minionym roku.

– To jest fantastyczna rzecz. Każde miasto może o takim miejscu tylko pomarzyć, dziękuję za takie piękne zagospodarowanie tego historycznego obiektu – mówił prezydent Rafał Zając, dziękując także za projekt pod wodzą Żanety Śniadek.

– Uchylę trochę rąbka tajemnicy, że z panią prezes Ludmiłą Sabadini coraz odważniej marzymy i rozmawiamy o powstaniu wreszcie galerii w mieście – dodał R. Zając. – Idziemy w tym kierunku coraz odważniej.

– To zawsze jest chwila wytchnienia po ciężkim dniu pracy – mówiła o swoich wrażeniach z Galerii Sztuki Brama Iwona Wiśniewska, stargardzki starosta. – Ewoluujecie ze swoim talentem, ze swoją dojrzałością, znajdujecie nowe pomysły dla swojej twórczości. To jest fascynujące, piękne, gratuluję talentu.

Na wernisażu można było nabyć pięknie wydany katalog podsumowujący 30 lat działalności SSMSP Brama. Było też losowanie obrazu, tym razem z „banku obrazów” Bramowiczów.

Wystawa roczna czynna będzie do 20 lutego br. Wstęp do Galerii Sztuki Brama jest wolny.