wystawa MAH Stargard

Nowa wystawa w stargardzkim muzeum. „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie”

W czwartek 4 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym przy Rynku Staromiejskim 3 w Stargardzie, rozpocznie się wernisaż nowej wystawy czasowej, pt. „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie„.

Jak informują stargardzcy muzealnicy, „ekspozycja skupi się na nieprezentowanych, prywatnych rodzinnych fotografiach rodziny Kirsten. Szklane negatywy, które do muzealnych zbiorów trafiły w 2017 są punktem wyjścia i narracją do zbudowania przez Kustosza ekspozycji – Przemysława Antczaka, opowieści. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne szklane negatywy oraz fotografie – te ostatnie podzielone zostaną na poszczególne strefy nawiązujące do życia bohaterów fotografii. Będzie to sentymentalna podróż w czasie – zarówno strojem, jak i nastrojem. Serdecznie zapraszamy.

Na czwartkowy wernisaż w MAH Stargard wstęp jest wolny.

Na dwupoziomowej wystawie „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie”, której kuratorem jest kustosz Przemysław Antczak, prezentowane są oryginalne szklane negatywy oraz fotografie ukazujące sceny z prywatnego życia rodzinnego dyrektora stargardzkich warsztatów kolejowych. Większość z nich została wykonana w domowym zaciszu, ale znajdują się także ujęcia zrobione podczas ogrodowych spotkań, aranżowanych sesji fotograficznych, zmagań sportowych, wyjazdów rekreacyjnych czy Świąt Bożego Narodzenia. To co najcenniejsze na prezentowanych negatywach, to ujęcia dzięki którym choć na krótką chwilę możemy się przenieść do Stargardu z początku XX. wieku. Autorem zdjęć jest prawdopodobnie Carl Kirsten.

W 1888 roku Georg Heinrich Kirsten objął posadę w stargardzkich kolejowych zakładach naprawczych. Razem z nim do miasta nad Iną przybyła jego najbliższa rodzina: żona Clara i trójka dzieci (syn Carl i dwie córki). Już w Stargardzie urodził się najmłodszy syn Georg, który uczęszczał do Miejskiego i Królewskiego Gimnazjum Gröninga, gdzie wiosną 1909 roku złożył egzamin dojrzałości.

Rodzina Kirstenów po przyjeździe do Stargardu zamieszkała w służbowym mieszkaniu na terenie kolejowych zakładów naprawczych. Na przełomie XIX i XX w., po otrzymaniu awansu na dyrektora, małżeństwo wraz z dziećmi przeprowadziło się do mieszkania przeznaczonego dla wyższych rangą pracowników kolei. Znajdowało się ono w okolicach obecnej ulicy Pierwszej Brygady (niem. Lehmannstrasse).

Po przejściu na emeryturę Georga Heinricha, Kirstenowie przenieśli się do Kolonii, gdzie około 1920 r. senior rodu zmarł. Wiadomo, że ich najmłodszy syn Georg został kupcem, a później bankierem. Zmarł bezpotomnie 30 października 1977 r. Losy pozostałych członków rodziny pozostają nieznane…

„Stargardia”, Dr Monika Ogiewa-Sejnota, Dział Badań nad Historią i Społecznością Lokalną MAH Stargard