przysięga Choszczno
Fot. 14 ZBOT

Nowi żołnierze „14” są też ze Stargardu. Następni mogą dołączyć w wakacje

Nowi zachodniopomorscy terytorialsi złożyli przysięgę wojskową po 16 dniach intensywnego szkolenia podstawowego w Choszcznie. Zapewniają, że są gotowi szkolić się dalej i być wsparciem dla mieszkańców regionu.

Rotę przysięgi wypowiedzieli w sobotę 27 maja 2023 r. na placu apelowym 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie. To 23 nowych żołnierzy, w tym aż 9 kobiet. Pochodzą z całego województwa zachodniopomorskiego: zarówno z dużych miast, jak Szczecin, są wśród nich żołnierze ze Świnoujścia, Stargardu, Kalisza Pomorskiego, Świdwina, Pełczyc czy Trzebiatowa, ale także małych miejscowości, np. z Malechowa czy Wierzchomina.

Są w różnym wieku. Najmłodsi z nich dopiero co osiągnęli pełnoletniość, jak uczeń trzeciej klasy liceum ogólnokształcącego w Boleszkowicach, który dwa tygodnie po ukończeniu 18 lat udał się do Wojskowego Centrum Rekrutacji, by wstąpić do terytorialsów. Najstarsi z żołnierzy mają nawet wnuczki, a wśród przysięgających był ojciec z synem. Reprezentują różne profesje: to uczniowie liceów, nauczyciele, ale także urzędnicy, pracownicy firm i prowadzący własny biznes.

Zanim stanęli jednak na placu apelowym w Choszcznie, musieli przejść bardzo intensywne, trwające 16 dni szkolenie podstawowe, obowiązujące każdego, kto wcześniej nie miał do czynienia z wojskiem. W tym czasie nie rozstawali się ze swoją bronią, którą musieli poznać, nauczyć się z nią bezpiecznie obchodzić, wreszcie używać na strzelnicy.

Byli szkoleni z taktyki wojskowej, topografii, podstawowych umiejętności przetrwania w nieznanym terenie, udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia trwały od rana do wieczora, a czasem i w nocy. Na zakończenie szkolenia musieli przejść pętlę taktyczną, trwający wiele godzin na poligonie „egzamin” z nabytych podczas szkolenia umiejętności.

Szkolenie było nawet bardziej wymagające niż się spodziewałam, a szczególnym wyzwaniem była pętla taktyczna. Choć jestem z zawodu wuefistką, to przyznaję, że było to kondycyjne wyzwanie – mówi szer. Martyna, nauczycielka z Kalisza Pomorskiego. Do WOT wstąpiła, bo jak twierdzi zawsze interesował ją mundur, a szkolenie i służbę traktuje także jako odskocznię od monotonii zawodu nauczyciela. – Mam wielką satysfakcję z ukończenia szesnastki. My kobiety, trzymałyśmy się razem, stworzyłyśmy zgraną grupę, wspierałyśmy się i dlatego mogłyśmy dzisiaj stanąć na placu do złożenia przysięgi wojskowej.

Od dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nowi żołnierze
usłyszeli gratulacje.

Przetrwaliście to wymagające, szesnastodniowe szkolenie. Teraz, dumnie, trzymając przy piersi broń, przeżywacie jedną z najważniejszych chwil w swoim życiu, składając przysięgę wojskową. Gratuluję! – mówił dowódca 14 ZBOT płk Piotr Sulwiński. – Musicie wiedzieć, że to zaledwie początek waszej drogi w mundurze. Dopiero teraz rozpocznie się wasze szkolenie, aby po kilku latach stać się w pełni gotowymi do wypełniania stawianych wam zadań obrony tej wielkiej i małej Ojczyzny, wsparcia waszych rodzin, sąsiadów, miast i wiosek. Bądźcie „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Nowi żołnierze zapewniają, że właśnie po to założyli mundur, by wspierać lokalną społeczność i szkolić się dalej.

– Wstąpiłem do WOT, bo podnosić swoje umiejętności, a przyszłość zawodową wiążę na stałe z wojskiem. Tak jak już doświadczeni żołnierze, chcę nieść pomoc najbliższym i potrzebującym mieszkańcom regionu – mówi szer. Bartłomiej, uczeń liceum ogólnokształcącego.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej po trzech i pół roku istnienia liczy już około 1200 żołnierzy, służących w batalionach w Choszcznie i Trzebiatowie oraz przy sztabie brygady w Szczecinie. Kolejne szesnastodniowe szkolenia odbędą się latem w ramach „Wakacji z WOT” i są szczególnie dedykowane uczniom, studentom czy nauczycielom, którzy część tego wolnego czasu mogą przeznaczyć na szkolenie.

„Wakacje z WOT” odbędą się w dwóch edycjach: z końcem czerwca rozpoczną się w Trzebiatowie, a w połowie sierpnia – w Choszcznie.

Żołnierzem WOT może zostać każdy dorosły, niekarany, zdrowy Polak. Służba w 14 ZBOT nie przeszkadza w życiu zawodowym, nauce, życiu rodzinnym. Aby wstąpić należy udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji albo skontaktować się z rekruterem WOT, którego najłatwiej znaleźć na STRONIE.

INFORMACJA PRASOWA 14 ZBOT, oprac. (ech)